fallback

Следващата цел на WikiLeaks: „Голяма американска банка“

Всеки, който следи банковата индустрия, знае, че банките са на практика неплатежоспособни, така че това не може да ни изненада, коментира анализатор

13:14 | 01.12.10 г. 6
Автор - снимка
Създател

Джулиан Асанж, основателят на сайта WikiLeaks, който преди дни разпространи около 250 хил. строго конфиденциални дипломатически съобщения на американските посолства по цял свят, твърди, че разполага с информация, която може да унищожи голяма американска банка, съобщава CNN.

Асанж заяви в интервю, че следващата цел на WikiLeaks е голяма американска банка, въпреки че анализаторите са скептични за реалността на заплахата.

Асанж не разкрива името на банката, нито уточнява от какво естество е информацията, която може да се окаже толкова пагубна за въпросната институция.

Пазарите не реагираха на изявлението.

„Вече знаем, че банките са очевидно некомпетентни, не могат да управляват рискове и щяха отдавна да са фалирали без парите на данъкоплатците“, казва Бари Ритолтз, пазарен анализатор на Уол Стрийт. „Какво евентуално ще открием в изтеклата информация - че безплатният обяд всъщност не е безплатен?“

Асанж посочва в интервю за списание Forbes, че планира да публикува „десетки или стотици хиляди документи“ в началото на следващата година.

По думите му документите ще разкрият „неетично поведение“.

Като мотив за публикацията той посочва желанието си да предизвика цялостно разследване на банките подобно на това, последвало колапса на енергийния гигант Enron преди 9 години.

„Документите ще хвърлят наистина реален поглед за това как действа висшият мениджмънт на банките и ще насърчат провеждането на разследване и реформи“, казва той.

Уол Стрийт, който стана свидетел на редица разследвания през последните месеци, както и на скандала около грешките при обработката на ипотечни документи, не реагира на изявлението.

Акциите на големите американски финансови институции от Bank of America и JPMorgan Chase до Goldman Sachs и Morgan Stanley се понижиха с между 1% и 2% във вторник – сесия, в която индексите като цяло затвориха на червено поради тревогите около банковата и дългова криза в Европа.

„Всеки, който следи банковата индустрия, знае, че те (банките) са на практика неплатежоспособни“, казва Ритолтз. „Така че това не може да ни изненада“.

„Не казвам, че той не разполага с нищо, но се чудя какво още може да бъде извадено на бял свят“, казва Питър Кохан, консултант от Babson College. Три години на разкрития за токсични деривати и раздаване на ипотеки на грешните хора не промениха нищо за банковия сектор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:57 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още