След намаляването на кредитния рейтинг на САЩ от агенцията Standard & Poor's Китай осъди остро "недалновидните" политически препирни в САЩ. В същото време Пекин настоява, че светът се нуждае от нова, стабилна валута за резервите си, предаде Ройтерс, цитирайки китайската осведомителна агенция Xinhua.
"Китай, най-големият кредитор на единствената световна суперсила, има пълното право да поиска от САЩ да се заемат с решаването на структурните проблеми на дълга и да гарантират безопасността на китайските валутни резерви в долари", се посочва в коментара, излъчен от агенцията. В момента Китай държи в щатски книжа по дълга около 1,2 трлн. долара, повече от всяка друга страна.
"Вашингтон трябва да намали гигантските си военни разходи и раздутите разходи за социални помощи", се казва още в комюникето. Ако САЩ се провалят в опита си да живеят според възможностите си, ще последват опустошително намаляване на кредитния рейтинг и глобални финансови бури.
Пекин настоява за международно наблюдение на проблема с американския долар и смята, че едно от възможните решения е въвеждането на нова, стабилна валута за валутните резерви, за да се избегне световна катастрофа, предизвикана от една-единствена страна.
Рейтинговата агенция Standard & Poor`s понижи кредитния рейтинг на САЩ от AAA до AA+, а решението е взето заради опасенията от нарастването на бюджетния дефицит. Перспективата е "отрицателна", което означава, че в следващите 12 до 18 месеца може да последва ново понижение.
Като следствие от решението на агенцията експерти не изключват нови турболентности на финансовите пазари. През последните няколко дни борсите в Европа и САЩ отчетоха масивни загуби, а паниката на Wall Street изтри печалбите от началото на годината.
Вашингтон реагира на понижаването с обвинения, че агенцията е допуснала грешка от 2 трлн. долара при изчисленията си на бюджетните проекции. "Фактът, че решението е взето с допусната грешка за 2 трлн. долара говори сам за себе си", реагира министерството на финансите. Смята се, че служителите на агенцията са объркали сметките при съпоставянето на външния дълг с брутния вътрешен продукт на страната.
Според лидера на демократическото мнозинство в горната камара на Конгреса Хари Рийд решението на агенцията доказвало, че предпочитаният от демократите метод за боравене с бюджетната политика - смес между повишение на данъците и съкращаване на разходите, е правилният път.


Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
Хороскоп за 7 декември 2025
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.
Вашингтон и Киев отчитат напредък след срещите в Маями


преди 14 години Напълно съм съгласен че американците ниамат никакво намерение да си плащат дълговете, както и че не могат да го направят. Съгласен съм че комунистите са нахални, особенно когато свършат ниакоя простотия и не желаят да плащат за нея. Поне от 10 години се догатва, че долара е надценен с поне 1/2 ако не и 2/3. Китай си има добра причина да се безпокои щото е на късо и потъването му ниама да е 3-4 години а 1-2... Все пак Китаи влезе в WTO щото се съгласи да внасиа безконтролно в САЩ при положение че им копува облигациите. Тъй че е имал добра причина да го прави, както и да акумулира $ за да обеспечава транзактциите с неконвертируемата си, и подценена валута. С този трик (ниска инфлация и висок разтеж) Клинтън си осигури спокоен живот до края на втория си мандат, и продаде, както често се случва с левицата бъдещето. Колкото за последното, това е ангренаж от които трудно се излиза, нищо добро не ги чака. Не съм съгласен че кризата започва, след като реалностите лъсват значи свъшва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Тва комунистите са непоправими. Карал ли е някой китайците да купуват американски ДЦК? Карал ли ги е някой да си държат валутните резерви в долари? Боже мой, китайският юан дори не е конвертируем, а те се загрижили за долара! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години дълговете им са в долари, нали така!?А кой ги произвежда тия долари с които да се платят дълговете!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години All traderНе ги разбираш нещата. Това не е като да спамиш по поръчка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ако таистина увеличат данъците и намалят разходите Америка ще изпадне в много тежка криза !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години да !!! и знаеш ли кое е уловката - американците няма никакво намерение да си плащат дълговете - не само защото не искат а и защото не могат и да искат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години започва се истинската криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар