fallback

Рубини: Фед рискува да повтори кризата от 2008 г.

Икономистът предупреждава, че нормализирането на монетарната политика на централната банка ще е много рисковано

17:59 | 02.05.13 г. 5

Нуриел Рубини, съосновател и председател на Roubini Global Economics. Снимка: Ройтерс

Поетият от Федералния резерв (Фед) ангажимент за удължаване на разхлабената монетарна политика ще доведе до раздуване на балони на облигационните и фондовите пазари през следващите 2 години, пише Нуриел Рубини в коментар за Project Syndicate.

Кризата от тези балони вероятно ще е по-лоша от тази, която вече преживяхме, допълва той.

Името на Рубини, който е съосновател и председател на Roubini Global Economics, нашумя, след като икономистът прогнозира финансовата криза от 2008 г.

По-рано тази седмица той коментира, че „проблемът се състои в това, че ликвидните инжекции на Фед не водят до повече кредити за реалната икономика, а вместо това увеличават дълговото бреме и насърчават поемането на необосновани пазарни рискове“.

„Издаването на високо рискови „джънк“ облигации на фона на рекордно ниските лихвени проценти е все по-масово. От друга страна фондовите пазари достигат нови рекордни нива, въпреки че икономиката се забавя, а капиталите изтичат към развиващите се страни, предлагащи по-висока възвращаемост“, допълва той.

Според Рубини евентуално постепенно затягане на монетарната политика от страна на Фед ще бъде сходно с това от 2004 г., когато централната банка започна бавно да повишава лихвените си проценти.

Между юни 2004 г. и декември 2007 г. Фед повишаваше основната си лихва с не повече от 25 базисни пункта и именно това беше изтъкнато като причина за раздуването на балона на пазара на недвижими имоти.

В сряда Фед потвърди, че ще продължи с ултра разхлабената си монетарна политика като запази програмата си за изкупуване на облигации за 85 млрд. долара на месец.

Рубини коментира, че дори когато лихвените проценти започнат да се повишават, което той очаква да се случи през 2015 г., това ще е бавен и постепен процес.

Той обаче не вижда алтернатива. Вместо това, Рубини предупреждава, че ако повишаването на лихвите бъде извършено твърде, бързо „то ще доведе до пазарен колапс и твърдо приземяване за икономиката“.

„Прекратяването на програмата за вливане на ликвидност и повишаването на лихвите ще е много сложно. Ако Фед го направи бързо, ще вкара икономиката в нова рецесия, а ако нормализирането на монетарната политика е твърде бавно, то първо ще доведе до раздуване на огромен инвестиционен балон и после ще унищожи финансовата система. Ако Фед не успее да се справи успешно с тази задача, опасността от появата на балони ще нараства все повече“, допълва икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:03 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още