fallback

Вербалните интервенции на Бернанке са не по-малко успешни от монетарните

С изказванията си председателят на Федералния резерв умело направлява финансовите пазари

14:17 | 04.08.13 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Рандал Крознер. Снимка: Архив Ройтерс

Изказванията на председателя на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке влияят на финансовите пазари по същия начин, както му влияят и монетарните интервенции. Така мисли Рандал Крознер, бивш член на борда на директорите на финансовата институция, предава CNBC.

През последните два месеца коментарите на Бен Бернанке поддържаха страстите на финансовите пазари. Инвеститорите зорко следяха думите на Бернанке за това дали възнамерява да намали програмата на Фед за изкупуване на активи в размер на 85 млрд. долара месечно.

„Вербалните му операции са също толкова ефективни, както и операциите му на пазара“ са точните думи на Крознер. „Вижте какво се случи след срещата на централните банкери през юни. Председателят си отвори устата, но не каза нищо ново, касаещо паричните стимули, а само поясни, че „може би“ ще направи нещо. Въпреки това пазарите полудяха.“

Изказванията на Бернанке през май и юни повдигнаха въпроси дали Фед ще намали паричните стимули още през тази година. Стъпка, която може да нанесе удар върху рисковите активи и да вдигне доходността по американските държавни ценни книжа.

Но миналата седмица Бернанке успокои пазарите с отчета си за първата половина на годината и потвърди, че паричната политика на САЩ ще остане гъвкава в обозримо бъдеще. Коментарът му предизвика спад в доходността по държавните ценни книжа. Според анализаторите това е добър знак, че икономиката се задържа на повърхността, защото държавните ценни книжа оказват влияние върху лихвения процент по ипотечните заеми с фиксирана лихва.

Според Крознер още през септември Фед може да започне да изтегля паричните стимули, ако безработицата намалее през август и септември и данните покажат, че се откриват нови 200 хил. работни места месечно.

Бернанке подчерта, че планове за промяна на програмата ще има тогава, когато данните за икономиката на САЩ се подобрят. Много анализатори също очакват Фед да започне да изтегля ликвидност през септември.

Крознер обаче поясни, че действията относно паричната политика могат да бъдат отложени, защото очаква да бъде обърнато повече внимание на тавана на американския дълг.

През май финансовият министър Джак Лю предупреди, че таванът на дълга може да бъде достигнат още през септември. Поради тази причина дебатът за размера му почти сигурно ще заеме централно място. Според Крознер Фед ще изчака дебата за тавана на дълга и чак тогава ще предприеме действия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:29 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още