Насред потопа от финансови отчети американските фондови борси отчетоха леки ръстове в сряда. Индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с 0,17% до 26 833 пункта. Широкият S&P 500 напредна с 0,27 процента до 3004 пункта, а индексът на технологичната борса Nasdaq се подобри с 0,19 процента до 8119 пункта, предава MarketWatch.
Инвеститорите обаче бяха сдържани в очакване на поредните важни отчети на големи концерни, като Microsoft. „Това, което кара хората да се колебаят, е страхът, че нова водеща в бранша компания може да разочарова“, казва експертът Андре Бакхос от New Vines Capital.
Производителят на строителна техника Caterpillar обяви печалба от 2,66 долара на акция през третото тримесечие, докато прогнозата на Refinitiv беше за печалба от 2,88 долара на акция. Приходите на компанията достигат 12,758 млрд. долара, докато анализаторите на Wall Street прогнозираха приходи на стойност 13,572 млрд. долара. Производителят на тежка техника понижи прогнозите си за годишни печалби на акция до диапазон от 10,59 - 11, 09 долара.
Междувременно акциите на Boeing поскъпнаха с 0,8%, след като производителят на самолети заяви, че ще се придържа към сроковете си за връщане в редовна експлоатация на модела 737 Max. Това беше достатъчно, за да компенсира факта,че печалбите на компанията не отговориха на очакванията на анализаторите. Тя отчита печалба от 1,45 долара на акция, докато анкетирани от Refinitiv анализатори очакваха печалба на акция от поне 2,09 долара.
Слабите резултати на Texas Instruments обаче ограничиха ръстовете на основните индекси. Загубите на производителя на чипове повлияха негативно на книжата и на други компании от сектора.
Срещу общата пазарна тенденция обаче се представиха книжата на Nike, които се разделиха с 3,8%. Американският производител на спортни стоки възнамерява да насърчи онлайн бизнеса си с помощта на бившия шеф на eBay Джон Донахю. Той ще замени в средата на януари председателя на Борда на директорите Марк Паркър, който ръководи компанията от 2006 г.
Ford, Microsoft и Tesla трябва да представят отчетите си след края на борсовата търговия.
Въпреки слабите резултати на компаниите днес сезонът на отчетите за третото тримесечие до голяма степен надминава очакванията на анализаторите.
В Европа британският парламент гласува в подкрепа на плана за Brexit на премиера Борис Джонсън, но отхвърли опита му да ускори извеждането на страната от ЕС до края на месеца. Премиерът заяви, че сега следва да се изчака отговора на съюза относно искането за удължаване на сегашния краен срок за Brexit след 31 октомври.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно до 1,736% и 2,222%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, бележи ръст от 0,01% до ниво от 97,54 пункта.
Еврото се разменя със спад от 0,03 на сто до 1,1121 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент се повишава с 10 цента до 59,71 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 34 цента до 54,53 долара за барел.