fallback

Робърт Зелик: Г-20 трябва да обърне внимание на цената на златото

Шефът на Световната банка посочи, че златото е алтернативен паричен актив, но отрече да е предлагал въвеждане на нов златен стандарт

11:15 | 10.11.10 г. 3
Автор - снимка
Създател

Скокът в цената на златото през тази година е израз на международното безпокойство за здравината на големите развити икономики, което трябва да бъде взето под внимание от групата на водещите нации от Г-20, заяви президентът на Световната банка Робърт Зелик.

Според него нарастващата употреба на златото като паричен актив е проблем, който е бил игнориран от политиците по време на разискванията по въпроса как да се коригира световната търговия и фискалните дисбаланси, пише Financial Times.

В понеделник Зелик прикани за създаване на нова международна валутна система, която да се базира на няколко резервни валути и допълни, че тя трябва да взема под внимание ролята на златото като индикатор за пазарните очаквания за инфлацията и бъдещите стойности на валутите.

В днешното си изказване той посочи, че критиците на неговото предложение са го разбрали неправилно като призив за връщане към златния стандарт от Бретън Уудс, въведен в годините след Втората световна война.

Тогава се въвежда система на фиксирани към долара валутни курсове, които подлежат на регулиране, а доларът се обвързва със златото.

„На златото в момента се гледа като на алтернативен паричен актив. Това обаче не е същото като златен стандарт“, посочи по време на конференция Зелик. „Златото се превърна в отправна точка, тъй като притежателите на валути виждат слаби или несигурни перспективи за растеж пред всички валути, с изключение на юана, но той не се търгува свободно.“

Шефът на Световната банка добави, че търсенето на алтернатива на слабите валути на голяма част от развитите страни подчертава необходимостта от координиран пакет от мерки за стимулиране на растежа в тези страни на базата на свободната търговия и структурните реформи.

По време на конференцията, организирана от Financial Times, и посветена на инфраструктурните разходи, Зелик посочи, че цената на златото, която скочи над 1 400 долара за тройунция тази седмица, показва, че светът върви към нова парична система, в която щатският долар ще бъде една от няколко резервни валути с гъвкави обменни курсове.

Сред другите резервни валути ще бъдат еврото, йената, британската лира и китайският юан, стига Китай да премахне контрола върху конвертируемостта на своята валута.

Според Зелик няма магическо решение на проблема с търговските дисбаланси и капиталовите потоци, но срещата на Г-20 в Южна Корея, която започва утре, е важна възможност за поставянето на основите за устойчив растеж на икономиката в дългосрочен план.

Зелик отхвърли опасенията на бразилския финансов министър Гуидо Мантега, че светът е въвлечен във валутна война, в която всяка страна се стреми да предотврати поскъпването на своята валута заради ефекта от това върху износа. Той обаче предупреди, че напрежението на валутните пазари може да доведе до засилване на протекционизма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:13 | 12.09.22 г.
fallback