Исландия, чиято икономика се възстановява бързо след краха от 2008 г., погаси предсрочно част от кредита, отпуснат ѝ от Международния валутен фонд, съобщиха от пресслужбата на финансовата организация, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Сумата е на стойност приблизително 448 млн. долара и представлява почти една четвърт от предоставените от МВФ 2,1 млрд. долара за излизане на страната от кризата.
Заедно с плащанията, извършени през март, вече е са погасени 987 млн. долара, или почти половината от отпуснатите средства.
От МВФ отбелязаха, че според първоначалния график „плащанията бяха планирани за 2013 и 2014 г.“.
Цялата програма за погасяване на заема е разчетена за периода 2012-2016 г.
За мнозина експерти бързото възстановяване на исландската икономика се оказа неочаквано. То се дължи най-вече на развитието на износа, туризма и на увеличаването на вътрешното потребление.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
преди 13 години Нищо не връщат и няма и да върнат никога , банките им си бяха пирамиди и фалираха като частни финансови институции , парите които откраднаха сега ще се затъркалят в Исландия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Неочаквано било възстановяването! За задръстените мозъци и свикналите да цуцкат бюрократи е неочаквано ама хората се стегнаха, направиха необходимото и сега идват резултатите. След това ще си върнат и парите на частните инвеститори, ще им се извинят (или не) и ще продължат с развитието си. Ние пък,за разлика от тях, ще продължим да чертаем планове, да свикваме експертни групи, комисии и т.н., и ще се залъгваме, че правим нещо :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар