fallback

Венецуела през 2015 г. - протести на фона на стоков дефицит

Латиноамериканската страна е сред най-тежко пострадалите от спада в цената на петрола, което сериозно повишава политическото напрежение

13:38 | 01.02.15 г. 7
Автор - снимка
Редактор

Опозиционен митинг преди две седмици във Венецуела бе прекратен от властите. Това доведе до сблъсъци с полицията, а бившият кандидат-президент Енрике Каприле отмени планирана реч в столицата Каракас, пише Bloomberg.

Стотици хиляди души протестираха в източната част на столицата на Венецуела, като удряха по тенджери и тигани заради недостига на храна и глада. Те протестираха срещу политиката на президента Николас Мадуро и хроничния недостиг на стоки от първа необходимост. Митингът се проведе една година след вълната от улични протести срещу Мадуро, при които имаше над 40 жертви. Тогава протестите свършиха внезапно, след като студентите организатори призоваха хората да се приберат по домовете си.

Потребителските цени са нараснали с повече от 63% за последната година и недостигът на основни стоки се влошава. Опозицията на президента Мадуро се опитва да събере обществена подкрепа на този фон, заяви Карло Ромеро, политолог в Централния университет на Венецуела.

„В този момент на кризата обикновеният венецуелец се притеснява за други неща – политиката не е приоритет“, заявява Ромеро. „Може би когато кризата се задълбочи, ще има друга възможност за мобилизация на масите, а дотогава ще сме заседнали в инертно състояние“.

Ден преди митинга Мадуро говори в продължение на час пред свои поддръжници, голяма част от тях държавни служители. Те бяха докарани с автобуси от населени места извън Каракас за организирания от правителството „Марш на непобедените“ в столицата. Той обвини опозицията в организиране на „икономически преврат“ срещу правителството и поиска народното събрание да започне разследване.

Венецуелската валута, боливарът, рязко се обезценява. Официално фиксираният курс от 6,3 боливара за един щатски долар рязко се разминава с реалната покупателна стойност на валутата. На черния пазар един долар струва около 184 боливара.

Преди две седмици президентът Мадуро коментира, че той ще разклати сложната система за валутен контрол в социалистическата държава. Освен официалния курс от 6,3 боливара за долар, има и два други курса – по 12 и по 50, които се ползват за някои чуждестранни компании, като американския производител на кърпички Kimberley Clark, пише Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:50 | 12.09.22 г.
fallback