"Пазарът винаги е прав" е едно доста често използвано клише. Прав или не обаче той понякога се люшка в крайности и то в рамките на сравнително кратък период от време. Една от интересните пазарни графики на БФБ в последните 5 години, илюстрираща това, е тази на цената на акциите на БАКБ, която демонстрира изключителни обрати.
От 33 лв. през април 2006 г., книжата на БАКБ достигат 106,2 лв. през юли 2007 г., или ръст от 222% за 15 месеца. На долната графика са посочени нивата на месечно затваряне. В този момент пазарът може би е бил "много прав", но не остава дълго на това мнение.
Пазарните участници явно се оказват "в грешка" и бързо цената става над 10 пъти по-ниска, или под 8 лв./акция през пролетта на 2009 г.
Пазарните участници обаче отново решават, че са в грешка и повишават цената на акциите с 200% - от 7,50 лв./акция през февруари до 21,75 лв. за акция през септември 2009 г.
Тук обаче отново размислят и понасят цената към 75% спад до 5,14 лв. за акция през юни 2011 г.
Особено "компетентни" са инвеститорите в оценката на стойността на акцията през май и юни тази година.
Цената на акция е около 7 лв. ден преди обявяването на покупката на 49,99% от банката на 16 май 2011 г. Ден по-късно достига 8,70 лв., за да бъде свалена около 7,50 лв. в следващите дни.
На 6 юни става ясно, че банката предлага увеличение на капитала при емисионна цена от 4 лв./акция и борсовата цена пада до 6 лв., а впоследствие и до 5,14 лв. за акция на 20 юни.
На 21 юни, акционерът с 30%, Gramercy, предлага увеличението да е при емисионна цена от 7,50 лв., което надъхва кандидат купувачи и на следващия ден цената достига 5,99 лв. за акция.
В момента търсене има при цена от 5,26 лв. за акция, а предлагане - при 5,75 лв./акция.
Каква ли ще бъде цената в следващите месеци, предвид високата волатилност по позицията, редуваща скокове от по 200% с дълбоки спадове.
Един от пазарните участници, който не се справи много добре с оценката на банката е ирландската Allied Irish Bank, която купи при цена от 67 лв. за акция през 2008 г. или общо за 216 млн. евро и наскоро продаде участието си от 49,99% за 100 хил. евро, реализирайки загуба от 99,95%.
Allied Irish Bank си получи и вземането за 25 млн. евро от БАКБ, като го прехвърли на новия основен собственик - СИЕСАЙЕФ АД
Щастливият продавач при цена 216 млн. евро беше Българо-американският инвестиционен фонд (БАИФ).
Свързани компании:



Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
преди 14 години Бог да прости ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Като пили пеяли, като плащали ревали.. представете си какви велики и дълновидни банкери са управлявали тази банка, които копуват банка тъпкана с ипотечни кредити баш по средата на кризата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Тая банка ще да е много стабилна с изключително диверсифициран портфейл щом като струва колкото един апартамент.Ако не става дума за нещо друго.....Какво ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години не е така, тия дето ги връщат са отделен кредит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Е идеята за тази продажба на Allied Irish Bank е явно да си получи 25 млн. евро обратно. Т.е. общата инвестиция е за 241 млн. а продажната ст-ст 25 млн. т.е. обща загуба е някъде 88-89% от инвестицията. Пак е много де. отговор Сигнализирай за неуместен коментар