Четири пенсионни фонда са придобили по над 5% от капитала на Елана Агрокредит АД, показват данни на Централен депозитар.
По 5,8646% са придобити от ЗППФ Алианц България и УПФ Доверие, а ДПФ и ЗУПФ Алианц България са с по 6,842%. Покупките са осъществени на 22 ноември 2013 г., когато беше първият ден за търговия с акциите на Елана Агрокредит на БФБ-София.
Еф Консулт ООД е намалило дела си от 27,3682% на 1,9549%.
Пенсионните фондове придобиха акции от Елана Агрокредит АД в първия ден на борсовата търговия, тъй като нямаха право да купуват при първичното публично предлагане, поради законово ограничение.
Компанията привлече 4,4 млн. лв., записани от 95 лица. Най-много акции е записало Еф-Консулт ООД - 1,4 млн. броя. На второ място със 700 хил. броя е Химакс Фарма ЕООД, а на трето - ДФ ДСК Растеж с 300 хил. лв.
Сред познатите имена са Софарма АД, записало акции за 100 000 лв. (или 100 000 акции, защото емисионната цена е 1 лв.), ДФ ДСК Растеж с 300 000 лв., ДФ ДСК Баланс със 150 000 лв., ЗАД Булстрад Виена Иншурънс груп АД с 50 000 лв., Огнян Кирилов Палавеев с 15 хил. лв. Палавеев е изпълнителен директор на Унифарм АД и член на Съвета на директорите на Софарма АД.
„Земята вече няма да поскъпва толкова бързо и времето на "купи и дръж" отмина“, заяви Камен Колчев, изпълнителен директор на Елана Агрокредит АД, по време на старта с търговията на компанията на БФБ-София.
„Ние създадохме първия фонд за земеделска земя и той беше много успешен, но времето на "купи и дръж" при земеделската земя премина. Тя трябва да стане собственост на този, който я обработва, и това са фермерите, които у нас наричаме арендатори, но в Западна Европа те притежават земята“, уточни Колчев.
"Вече сме инвестирали над половината от привлечения с увеличението капитал от 4,4 млн. лв. и до края на януари планираме да пласираме целия. Вече сме в напреднали преговори за осигуряване на привлечен ресурс и след това през 2014 г. може да излезем на капиталовия пазар за второ увеличение на капитала", сподели Колчев.
Днес се изтъргуваха 200 000 акции на Елана Агрокредит АД при цена от 1,015 лв. за ценна книга, спрямо 1,01 лв. в първия ден на търговия и 1 лв. емисионна цена.
Свързани компании:


Вкарват обществените чешми във Варна в онлайн карта
95% от учениците у нас учат с изкуствен интелект
Съдът пусна перките край Крушари
Съдът назначи експертизи за оградите в „Баба Алино“
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Рокнфард: Иран няма да приеме отделянето на Ливан от преговорите
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Как ергономичният дизайн на магазините променя навиците на съвременния купувач
Според Вунш няма големи основания за повишение на лихвата
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Стана ясна причината за смъртта на Дейви Чейс от "Предизвестена смърт"
МОН за НВО: Резултатите по БЕЛ се запазват, математиката остава предизвикателство
Как НАТО се опитва да зарадва Доналд Тръмп на срещата в Анкара?
Правителството предлага Пламен Тончев отново да бъде шеф на ДАНС
Милен Драгиев е новият търговски директор на „Девин“ ЕАД