Миналата седмица статистиката показа, че ръстът на износа за Европа през февруари е заличил спада от януари. Същевременно оборотите в търговията на дребно са забавили своето темпо през март след силни първи два месеца на 2014 г.
В каква фаза се намира икономиката на България в първите три месеца на новата година ще разберем по-обстойно от серията макро данни, които предстои да бъдат публикувани тази седмица – за брутния вътрешен продукт, преките инвестиции и инфлацията.
В понеделник (12 май) Националният статистически институт (НСИ) ще оповести данните за вноса и износа на България с трети страни за март, местата за настаняване в страната за същия месец, както и информация за индексите на цените в селското стопанство за първото тримесечие на 2014 г.
В първия ден от седмицата Българска народна банка (БНБ) ще проведе аукцион за продажбата на 10,5-годишни държавни ценни книжа на стойност 50 млн. лв. На търга през март доходността слезе до 3,55%, след като през януари бе 3,74%.
На този ден ще се съберат акционерите на ЗАД Булстрад Виена иншурънс груп и на Капман Грийн Енерджи Фонд АД, за да проведат своите общи събрания.
Във вторник (13 май) от НСИ очакваме данни за инфлацията през април. През март дефлацията в страната успокои темпото си за пръв път от половин година. Тогава тя бе 0,2% на месечна и 2,4% на годишна база.
В сряда (14 май) националната статистика ще публикува информация за наетите лица и средната работна заплата за първите три месеца на новата година, както и ревизирани тримесечни данни за 2012 и 2013 г.
БНБ ще оповести данни за депозитите и кредитите по количествени категории и икономически дейности за март.
За този ден са насрочени общите събрания на акционерите на Спиди АД, Медика АД, Завод за шлифовъчни машини АД и Адванс Терафонд АДСИЦ. Тогава акционерите на Адванс Терафонд ще гласуват за брутен дивидент от 0,3979 лв. на акция. Спиди АД пък ще вземе решение за увеличение на капитала си, както и за разпределянето на 1 лв. дивидент на ценна книга.
В четвъртък (15 май) централната банка ще изнесе информация за състоянието на платежния баланс към края на март. От БНБ очакваме данни за външната търговия за февруари и статистика за лизинговите дружества, отнасяща се за март.
НСИ ще публикува експресните оценки за брутния вътрешен продукт за първото тримесечие. През 2013 г. икономиката ни нарасна с 0,9%.
В същия ден НСИ ще разпространи информация за доходите, разходите и потреблението на домакинствата за първите три месеца на 2014 г.
В петък (16 май) БНБ ще оповести данни, касаещи дружествата, специализирани в кредитиране за март 2014 г.
В последния ден от седмицата ще заседават акционерите на Акумпласт АД, Лев Инвест АДСИЦ и на М+С хидравлик АД.


Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
От днес влизат в сила новите цени на тока и парното
Достъпността за хора с увреждания в туризма има огромен икономически потенциал
Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света, а войната се подхранва отвън
Световното по футбол може да даде тласък на британската икономика
Джим О’Нийл за британския план на Бърнам
Акциите на компании за кол центрове се сриват заради AI
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
Платформа събира плажове, помага на туристите да направят избор
Каква е позицията на бизнеса за Бюджет 2026?
Времето утре: Слънце до обяд, след това ще вали
Контрера: Спешна редорма на “Топлофикация София“ и прехвърляне