В Китай вече има повече милиардери, отколкото в САЩ, показва изследване на бизнес изданието Hurun, цитирано от Ройтерс.
Тази година броят на китайците с богатство на стойност над 1 млрд. долара се е увеличил от 242 до 596. Милиардерите американци пък са 537, твърди изданието.
Най-богатият жител на Китай е президентът на компанията Wanda Уан Дзиенлин. 61-годишният предприемач и семейството му притежават 220 млрд. юана (34,4 млрд. долара). Наскоро Уан измести милиардера от Хонконг Ли Ка Шин от позицията на най-богат човек в Азия, сочат данни на Hurun Report. Компанията му се занимава със строителство и експлоатация на туристически и развлекателни обекти, както и на търговски центрове не само в Китай, но и в други страни.
Джак Ма, основател на интернет търговеца Alibaba и лидер в класацията през миналата година, сега е на второ място с 27,76 млрд. долара.
Въпреки спада на китайската икономика списъкът с богаташите през тази година е по-дълъг. Като цяло има 1877 китайци, които притежават поне 2 млрд. юана.
Междувременно за първи път тази година от Credit Suisse изчисляват, че броят на хората от средната класа в Китай е по-голям от този в САЩ - съответно 109 милиона срещу 92 милиона души. Като дял от населението обаче китайската средна класа е четири пъти по-малка. Общата стойност на богатството на средната класа в глобален мащаб е 80,7 трилиона долара.
Същевременно глобалното благосъстояние ще продължи да расте с темп от 6,5% през идните години, достигайки 345 трлн. долара през 2020 г. САЩ ще останат безспорен лидер в това отношение, държейки почти една трета от световното богатство.


Две земетресения в България за 20 минути
На 36 почина актрисата Хейдън Пенетиър, бивша на Владимир Кличко
Минималната заплата отново раздели работодатели и синдикати
Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
Димитър Николов представя подготовката на Бургас за „Евровизия 2027“
Тръмп свива ученията с Южна Корея заради липсата на подкрепа за войната с Иран
Петролът поскъпва на фона на напрежението в Ливан и риска за Ормуз
Израел удари Ливан, САЩ подготвят нови санкции срещу Иран
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Най-здравите и най-чупливите автомобили на 12 години
Индустрията не вярва в край на ДВГ през 2040 година
Tesla подготвя Roadster с ракетни двигатели на SpaceX
Първото серийно Ferrari Luce беше продадено за 40 млн. долара
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
МЗХ започва проверки за опазване на земеделските земи и горските територии
Нейнски: Външната политика на кабинета “Радев“ е без ясна стратегическа посока
Стилияна Николова: Още не мога да осъзная какво точно се случи
Бившата на Кличко - актрисата Хейдън Панетиър, почина едва на 36 години
Сушата вади на показ Константиновия мост край Гиген