Думата „vax“, която е с първо значение „ваксина“ или „ваксинация“, бе избрана за дума на годината от авторите на Оксфордския речник по английски език, съобщава ВВС.
Употребата на думи, свързани с ваксини, е скочила през 2021 г. заради Covid, включително думи като двойно ваксиниран, неваксиниран и антиваксър.
Старши редакторът на Оксфордския речник Фиона Макферсън заяви, че „vax“ е била очевидният избор, тъй като има „най-поразително влияние“.
Думата датира отдавна, но е била рядко ползвана до тази година.
„Когато добавите към това нейната променливост при формирането на други думи – vaxxie (селфи, докато си слагаш ваксина), vax-a-thon (събитие за активно поставяне на ваксини), vaxinista (човек, който си е поставил ваксина и смята да се впусне в пазаруване и партита) – става ясно, че vax изпъква в тълпата“.
Използването на думата пандемия също се е увеличило с над 57 000% тази година.
Речниците Oxford Languages и Collins избират своя дума на годината, като за 2020 г. Collins посочи „локдаун“.
Oxford обаче тогава заяви, че това е безпрецедентна година с твърде много конкуренти, затова даде наградата си на няколко ключови думи, сред които „локдаун“, Covid-19, “работа от вкъщи“ и др.
Тазгодишната избрана от Oxford дума „vax” за пръв път е записана в английския език през 1799 г., а нейните производни „ваксина“ и „ваксинация“ се появяват през 1800 г.
Всички тези думи в крайна сметка произлизат от латинската дума vacca, която означава крава. Според Оксфордския речник това се дължи на английския лекар и учен Едуард Дженър и пионерската му работа върху разработването на ваксина срещу едра шарка, използвайки кравешка шарка – лека инфекция, която се появява при кравите – в края на 18-и и началото на 19-и век.
Оксфордският речник събира новинарско съдържание, което се актуализира ежедневно и съдържа над 14,5 млрд. думи, а от него учените преглеждат и анализират най-използваните думи.


Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани