САЩ наложиха временна забрана на British Petroleum (ВР) да сключва нови нови договори с федералното правителство заради чудовищния петролен разлив в Мексиканския залив от 2010 г., предаде Ройтерс.
Американската агенция за защита на околната среда обяви, че решението е „стандартна практика“ в следствие на установени престъпни действия.
Забраната ще важи докато ВР и филиалите й не докажат, че са в състояние да покрият американските стандарти, за да осъществяват бизнеса си. Дотогава компанията няма да може да наема нови територии в Мексиканския залив, които да проучва.
Решението на американските власти може да накара петролният гигант да преосмисли операциите си в Щатите, отбелязва информационната агенция.
На 16 ноември ВР се съгласи да признае вината си по обвиненията в престъпна небрежност, поради което избухна пожар на нефтената платформа Deepwater Horizon край бреговете на Луизиана. В пожара загинаха 11 души – работници на платформата, а в последствие във водите на океана се изляха тонове петрол.
Разливът в Мексиканския залив е най-големият в американската история. Заради него компанията беше осъдена да плати и рекордна глоба.
Наложената забрана може да измести ВР като водещ доставчик на самолетно гориво и други петролни продукти на американските военни, отбелязва агенцията. Вероятно е застрашено и господството на компанията в Мексиканския залив, където тя е най-големият производител на петрол.
Според Павел Молчанов, анализатор от Raymond James & Associates Inc в Хюстън, мярката ще има минимално пряко финансово въздействие върху петролния гигант и няма да навреди на производството на нефт и газ от залежите, които компанията вече експлоатира.
"Договорът за доставка на горива на Пентагона може да бъде изложен на риск, но разбира се от BP могат да се обърнат и към други клиенти, ако той не бъде подновен", коментира анализаторът.
Критици на ВР аплодираха решението на американската екоагенция.
„След като се признаха за виновни заради безразсъдното им поведение и престъпление спрямо околната среда, заради което загинаха хора, спирането на достъпа на ВР до нови договори е правилен ход“, коментира конгресменът Едуард Марки, демократ от щата Масачузетс.