Цената на златото премина в режим „свободно падане“, като котировките се понижиха под 1 400 долара за тройунция. Това се случва след рязкото поевтиняване в петък, когато търговията със суровината окончателно премина в мечи пазар.
Днес цената на златото пропада със 7 на сто до 1 397 долара за тройунция. В последния ден от миналата седмица пък суровината поевтиня с 4 на сто, за да приключи търговията при 1 501,40 долара за тройунция – точно 20,5% под рекордното затваряне от 22 август 2011 година при 1 888,70 долара за тройунция.
Така суровината вече официално е в мечи пазар.
Според трейдъри и анализатори има ред причини за пропадането на цената на благородния метал. Сред тях се посочват поредицата анализи, сочещи перспектива на спад за котировките с оглед стабилизирането на финансовата криза.
„Всички, които са очаквали краткосрочен ръст в цената на златото днес бяха хванати в капан след пробиването на нивото от 1 481 долара за тройунция. Временен застой имаше единствено при нивото 1 426 долара за тройунция, което се явява съпротива от декември 2010 и март 2011 година“, коментира Стан Шаму, анализатор в IG Markets, за MarketWatch.
Според специалиста пропадането на цените се дължи на перспективата някои централни банки да прибегнат към продажба на злато за финансиране на бюджетни дефицити. Той посочва като пример спекулациите, че подобен ход може да се предприеме от Кипър с оглед нуждата да се осигурят 6 млрд. евро.
Шаму посочва, че се наблюдава и скъсване на връзката между вливането на ликвидност и поскъпването на златото. Така металът окончателно попадал в лапите на мечия пазар.
Днес на борсите в Азия превес взе песимизмът. Водещите индекси последваха пониженията на Wall Street от петък, като тласък на разпродажбите дадоха и данните за забавяне на ръста на китайската икономика.
Основният индекс в Япония Nikkei 225 отстъпи с 1,55 на сто днес, в Хонконг Hang Seng се понижи с 1,4 на сто, а китайският Shanghai Composite заличи 1,1 на сто от стойността си.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 13 години ..........,,а от производството на технологий,".......Туйцък да ней най-новият член на таблицата на Бай Менделеев? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ... Благодарение на свойствата си като метал, златото дълги години е считано за ценно изкопаемо. Поради малките залежи в природата и ограничените добиви то става еталон за стойност в миналото. В съвременния свят и по-точно от момента на навлизане на компютърните технологии в банкирането, често се правят опити златото отново да се "облече" в стойност. През последното десетилетие дори станахме свидетели на балонизирането на този метал. За съжаление обаче, цената му може да прогресира въпреки печатането на пари само и единствено ако компютърните технологии /електронните пари/ излязат от употреба. А ако те се развият до степен всички разплащанияда стават чрез магнитни карти, то златото със сигурност ще стане хит в строителството и по-точно в производството на водосточни тръби - не ръждясва ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Импе, и от един път ще те разберем :-) Иначе и аз не вярвам в златото, но сега е твърде лесно да се плюе по него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ако златото остане без подкрепа може да се върне там откъдето е дошло .Задайте си един въпрос - защо само МВФ продава и откъде го взема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години златото не се влияе толкова много от банките или печатането на пари, а от производството на технологий, защото във всяка една платка, проводник и всички ел елементи има злато. също така колко тона злато трябва да купи една централна банка и да ги задържи за много дълъг период от време че да се промени цената на златото, нали парите трябва да с евъртят по теорията на монетаризма???!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Аз също бих заложил всичките си активи да купя техника, ако си тръгнат канадците. Бас държа че няма да съм сам. Все ще съберем пари тука във форума.:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Чакам всички да си продадете златото на 500$. Ще го купя всичкото ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нещо не мога да схвана логиката: " ...ще национализира всичко включително и концесиите за добив на злато и ще спечели милиарди Това ако стане тези милиарди могат да станат загуби. " 1.Национализацията на концесията ще спре изтичането на печалбата, ако има условия за такава, зад граница(с уговорката, че има такова добро желание и контрол от държавата). => Следователно печелим. 2.Ако няма печалба няма да се разработва находището. => Следователно не губим.=> Следователно загубите са само от дадените концесии."Елементарно, Уотсън!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години 1 - не при 300, ами и при 500 долара, ще прехвърля поне 90% от активите си в злато, защото зная, че в срок от няколко години доходността ми ще е стотици проценти. Дано да падне до 300 - ама няма да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години 1 - не при 300, ами и при 500 долара, ще прехвърля поне 90% от активите си в злато, защото зная, че в срок от няколко години доходността ми ще е стотици проценти. Дано да падне до 300 - ама няма да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар