fallback

Може ли шистовата революция да се противопостави на руските амбиции?

Производството на петрол от битуминозни шисти е "главата и раменете на САЩ" над останалата част от света, смята експерт

14:14 | 04.03.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След като геополитическата несигурност в Украйна повиши цените на суровините в последните дни, може би дойде момента американският шистов петрол да завземе по-значителни позиции на енергийната карта.

Цените на търгувания в Европа сорт брент и на американския суров петрол WTI се повишиха с по над 2 долара за барел в понеделник след безкръвната руска инвазия в Крим. Решението на Кремъл предизвикаха тревога сред инвеститорите поради възможни прекъсвания на доставките за световните енергийни пазари.

Междувременно британският газ с доставка през април поскъпна с близо 10 на сто в понеделник, което бе най-големият еднодневен ръст на цената от септември 2011 г.

Според експерта в Intelligent Investor Гурав Соди нестабилността около Украйна ще подобри перспективите пред нарастващата енергийна независимост на САЩ.

"Това ще бъде тест за новaта американска шистова сила, шанс да се докаже, че доставките могат да отговорят на по-високите цени. Ако те ще бъдат новите саудитци, сега е моментът да го докажат", отбеляза анализаторът пред CNBC.

Шистовият петрол е в основата на добива на петрол и газ чрез хидравличен фракинг. Силните производствени сигнали от САЩ подхраниха надеждите, че страната може да добие някой ден пълна енергийна независимост. Според местната Администрация за енергийна администрация производството на континента ще се покачи до средно 9,2 млн. барела на ден през 2015 г.

"Причината, поради която ние виждаме огромни движения в цените, е защото производителите не могат бързо да реагират на пазарните промени. Случаят обаче не е такъв при шистовите горива. Ако производителите в САЩ могат да реагират по-бързо на по-високите цени при външните доставки, това ще бъде едно положително развитие за глобалните енергийни пазари в световен мащаб", допълни Соди.

Същевременно икономистът в Fat Prophets Дейвид Ленъкс също посочи, че тревогата около ситуацията в Източна Европа подчертава геополитическата стабилност на САЩ.

"Тяхната инвестиция в производството на петрол от битуминозни шисти е главата и раменете им над останалата част от света. Тази ситуация дава на САЩ възможност да покажат потенциала си", добави той.

По думите на петролния експерт от Argus Алехандро Барбахоса вниманието вече е насочено към шистовия петрол и газ в САЩ, които понижават цялостно цените на енергийните пазари.

"Без шистовите горива цената на брента ще нарасне до 120 долара за барел, докато американският суров петрол ще бъде в размер на 115 долара за барел", каза той.

Барбахоса обаче не смята, че производителите на шистов петрол и газ в САЩ ще бъдат в състояние да повиши производството си, отговаряйки незабавно на всякакви външни заплахи.

"САЩ вече произвеждат толкова, колкото могат – по 8 млн. барела на ден. Ако Русия реши да се откаже от доставките, могат ли САЩ да компенсират това? Не. Дългосрочно те биха могли да увеличат износа си на гориво, но те ​​не биха били в състояние да направят краткосрочни ходове", добави експертът.

Повече за ситуацията около Украйна вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 11.09.22 г.
fallback