fallback

ОПЕК не планира извънредна среща въпреки ниската цена на петрола

Саудитска Арабия и страните от Персийския залив искат да продължат със стратегията си до момента

17:51 | 10.08.15 г. 17
Автор - снимка
Редактор

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) засега няма намерение да свика спешна среща, на която да бъде обсъден спада на цените на петрола, преди планираното събрание през декември, съобщава CNBC, базирайки се на информация от двама източници.

Алжирският енергиен министър Салах Кебри е заявил, че обсъжданията за потенциално свикване на подобна среща продължават, съобщи информационната агенция APS в понеделник. Основна тема на срещата трябва да бъде цената на петрола, която спадна до 48 долара за барел – най-ниската ѝ стойност от януари насам.

Алжир е една от страните членки на ОПЕК, изразили съмнения относно промяната на политиката на организацията през 2014 г., която цели да защити пазарния ѝ дял вместо да повиши цените, и се стреми към ограничаване на доставките.

Саудитска Арабия и страните от Персийския залив, които наложиха промяната, обаче не показват никакви признаци за смекчаване на позицията си.

Въпреки че страните от ОПЕК продължават да обсъждат развитията на пазара, „няма предложение за спешна среща“, казва един от делегатите на организацията. Според друг източник предложение за среща преди събранието за 4 декември не е било отправяно.

ОПЕК запази производствената си политика непроменена на последната си среща през юни въпреки лобирането на Кебри за намаляване на добива. Сривът на цената на петрола от над 100 долара за барел от юни 2014 г. е по-болезнено за африканските страни от ОПЕК като Алжир отколкото за страните от Персийския залив.

„Провеждат се консултации, за да се стигне до решение“ за свикване на извънредна среща, съобщи APS, цитирайки Кебри.

Въпреки спада на цените на петрола след последната среща на ОПЕК, нейни официални представители, включително генералният секретар Абдулах ал-Бадри, не прогнозират намаляване на производството от страна на групата и очакват повишеното търсене да подкрепи цените.

Алжир, чийто доходи силни зависят от петрола, има валутни резерви, които играят ролята на буфер срещу икономически сривове. Директорът на централната банка обаче предупреди, че тези резерви може бързо да изчезнат, ако петролът остане евтин за по-дълго.

Валутните резерви на страната са спаднали с 19,02 млрд. долара до 159,9 млрд. долара през първото тримесечие на 2015 г. заради срива на световните цените на суровия петрол.

Всичко за промените в цената на петрола четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:25 | 11.09.22 г.
fallback