IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава ли се газова ценова война?

Предвид вълната от доставки на американски втечнен природен газ Газпром може да възприеме стратегията на Саудитска Арабия на петролния пазар

15:59 | 03.02.16 г. 26
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ако съберем всички тези факти в едно, изглежда има логика руската компания да намали цените, за да запази американския втечнен природен газ вън от пазара.

„В момента пазарът все повече се вълнува от това. Руснаците обаче също са си направили своите сметки и знаят, че могат да победят, ако това се случи“, казва Тиери Бро, европейски газов анализатор в Societe Generale в Париж.

Подобен ход ще бъде много по-евтин за изпълнение сега, тъй като европейските газови цени вече са се понижили драматично. Спот цените на газа в Обединеното кралство са с 50% надолу през последните 2 години. Цените по контрактите на Газпром, които са обвързани с цените на петрола, поддържат подобен темп спрямо спада на спот цените и вероятно ще се понижат още през следващите шест до девет месеца.

Бро оценява, че цената, която Газпром ще трябва да плати, за да задържи американския втечнен природен газ вън от пазара тази година, възлиза на изгубени приходи за 1,3 млрд. долара – по-малко от 1% от историческите му годишни продажби.

Мениджърите на Газпром са проучили подхода на икономиката на ценовата война и обсъждат въпроса, твърдят източници, запознати с мисленето на компанията.

На среща с инвеститорите в Ню Йорк тази седмица Александър Медведев, заместник-директор на Газпром, заяви, че ниските спот цени в Европа вече са направили доставките на американски LNG икономически неизгодни. „Въпреки преобладаващото мнение на пазара, че северноамериканският LNG може да промени сегашния ценови модел в Европа, това всъщност изобщо не е така“, каза той.

Анализатори казват, че поведена от Газпром война може да има две различни цели: първо, да оскъпи доставките на американски LNG към европейския пазар в краткосрочен план, и второ, да демотивира нови инвестиции в LNG проекти в дългосрочен план.

Първата цел ще изисква от европейските спот цени да се понижат под пределните разходи за доставки на американски газ в Европа – сценарий, който Бро вярва, че е възможен през втората половина на година, но който, според анализаторите, ще бъде болезнен за поддържане от страна на Газпром в дългосрочен план.

От по-устойчива гледна точка Газпром може да възприеме средносрочна стратегия за управление на европейските цени, за да не позволи на нови LNG проекти да бъдат одобрени. Макар че вероятно малко проекти биха били обмислени в краткосрочен план заради ниските цени на петрола и газа от двете страни на Атлантика, това може да не е така, когато цените се вдигнат през следващата година-две.

Както представител на правителството в Москва призна: „Нямат избор. Те вече са в ценова война“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 7 rate down comment 2
Pyramid
преди 8 години
Съвсем се е оакала софтуерната платформа на инвестора. Мазало отвсякъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
21
rate up comment 8 rate down comment 4
Pyramid
преди 8 години
Дани, Путин не е "спечелил" в Украйна. И украинците изгубиха. Печели само байракът със най-многото звездички. Ако по тях броим, он
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 3
Pyramid
преди 8 години
- та гледай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 5
Pyramid
преди 8 години
Те УСА на това и разчитат, бутайки тук и ръчкайки там: да се въвлекат *** в препирни, да се дърпат а, доде те се дърпат, чичата Сам да си плете кошницата. И, колкото и тъпотии да са правили, това много вярно са го надушили, гадовете.А Гейропата и разни там близкоизточни "величия" с широко затворени очи отиват, будалинковците, на дръвника. Стой,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
Па една война между ЕС и Русия ше е направо дюшеш за пиндостана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 8
Стефчо
преди 8 години
ТТИП-а, втечнения газ, Украйна, бежанците, санитарните кордони - това са геополитически каишки за Европа, осигурени от Чичо ви Сам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
dakl
преди 8 години
На война , както не война!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 8
ing5rov
преди 8 години
Нобеловият лауреат ще го надуе много яко...*** !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 13 rate down comment 11
SS-23
преди 8 години
Задава ли се газова ценова война?----Ха ха ... който цака с петрол, от газ умира! Уса си мислеха, че "санкциите" и подривната дейност са само еднопосочни, а?! И каква стана тя - от вчера мощен добив на руски петрол, от днес - газ по-евтина от водата! Нещо сметките на най-слабият до момента уса-президент май ше излязат криви!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още