Венецуела стартира внос на американски петрол, като според CNN първата поръчка е за половин милион барела.
Това е забележително по две причини. От една страна, латиноамериканската държава разполага с най-големите петролни резерви в света – според международни организации те са в обем от 298 млн. барела – осем пъти над тези на САЩ. От друга страна – отношенията между правителствата на двете държави са, меко казано, обтегнати.
Социалистическият президент на Венецуела Никола Мадуро обвинява за мизерията в страната си „икономическа война“, която се водела от врагове в страната и извън нея (да се чете – САЩ). А Вашингтон наложи през пролетта на миналата година санкции срещу високопоставени членове на назначеното от Мадуро правителство. През ноември в Хаити бяха арестувани двама роднини на президента, които сега се намират в американски арест в очакване на съдебен процес. Те са обвинени в търговия с наркотици.
Защо тогава Венецуела купува петрол от САЩ? Заради състава на петрола, който се извлича от крайбрежията на южноамериканската страна. Става дума за тежък петрол, чиято преработка в рафинериите е много трудна. Затова Венецуела смесва своя петрол с по-леки сортове, които се добиват в Русия или Ангола.
След като предвид бума на шистовата революция и постоянно високите петролни запаси Конгресът отмени преди няколко месеца 40-годишното вето за износ на петрол, сега суровината може отново да бъде продавана зад граница. И затова според CNN държавният петролен концерн на Венецуела PDVSA не се е колебаел дълго, преди да започне да купува щатски петрол.
„Просто е по-евтино да се транспортира танкер, пълен с лек петрол от щатските заливи, отколкото от Западна или Северна Африка“, цитира каналът анализатор от компанията за анализ на петролния пазар Clipperdata. С други думи – в нуждата и във врага може да припознаеш приятел.
Още новини за цената на петрола четете тук


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Защо ВМС на САЩ разкриха местоположението на ядрена подводница?
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
преди 10 години Бойчо, не са милиони, а милиарди. Има разлика и то 1000 пъти! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар