fallback

Графика на деня: Дълговете на петролни компании, фалирали от началото на 2016 г.

Април е месецът с най-много фалити на петролни компании за последните две години

14:15 | 19.05.16 г. 9

Повечето инвеститори са наясно, че в петролния сектор е истинска "касапница". Ниските цени на петрола хванаха свръхзадлъжнелите компании неподготвени, а това принуди много от тях да потърсят защита от кредиторите си, обявявайки фалит, коментира Visual Capitalist.

Темпът на новите фалити обаче бързо се ускорява, като вече са засегнати дори по-големи компании. Графиката на изданието, базирана на данни от Haynes and Boone, показва, че обявените 11 нови банкрута през април 2016 г. носят значително дългово бреме от почти 15 млрд. долара, по-голямата част от което е необезпечено.

През първите два месеца на 2016 г. има девет банкрута. Дълговете на нито една от компаниите обаче не надвишава 200 млн. долара.

През март има общо седем нови фалита, включително на Venoco. Частната компания е сериозно фокусирана върху петрола и притежава както крайбрежни, така и наземни активи в Южна Калифорния. Според обявлението за банкрут на Venoco компанията има дългове в размер на 1,28 млрд. долара, като 71% от тях са необезпечени.

Междувременно април е месецът с най-много фалити на петролни компании за последните две години. Общо 11 компании са подали обявления за банкрут, но по-важното за инвеститорите е, че четири от тях са на публични компании с дългове от по над 1 млрд. долара.

Pacific Energy бе най-голямата действаща петролна компания в Южна Америка. В момента обаче компанията преминава през драматично преструктуриране. Обикновените ѝ акции са отписани, а компанията търси начини да получи удължаване по необезпечените си дългове за 5 млрд. долара.

Базираната в Тексас Ultra Petroleum, която има необезпечен дълг за почти 4 млрд. долара, отпадна от NYSE в извънборсовата търговия, също търсейки защита. Най-високата цена на акциите ѝ през последните 52 седмици бе 17 долара за брой, но в момента те се разменят едва за няколко цента.

Две други големи компании, обявили банкрут, са Energy XII и Midstates Petroleum. Те дължат съответно по около 3 млрд. и 2 млрд. долара. Energy XII оперира 10 от най-големите петролни полета в Мексиканския залив. Базираната в Оклахома Midstates пък е фокусирана върху съвременни техники за сондажи в наземни петролни басейни в САЩ.

Общата дължима сума на обявилите банкрут през април компании достига зашеметяващите 14,9 млрд. долара, като по-голямата част е необезпечена. За сравнение, 42-те енергийни компании, подали обявления за банкрут през цялата 2015 г., имат общи задължения за 17,2 млрд. долара.

Още графики можете да разгледате тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:07 | 14.09.22 г.
fallback