Венецуелската държавна енергийна компания PDVSA очаква добивът на петрол в страната през 2017 г. да остане на 23-годишно дъно, съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на вътрешен документ, с който разполага.
PDVSA, която генерира почти всички приходи от износ и е финансовият двигател на социалистическото правителство, изчислява, че продукцията се е свила с 10% през 2016 г. заради кризата в икономиката и ниските цени на петрола.
Слабото финансово състояние на компанията причинява проблеми в оперативната работа и така още повече се задълбочава сривът в икономиката на южноамериканската държава. Три години рецесия и високи цени доведоха до бедствено положение за голяма част от населението и погромите над супермаркетите във Венецуела се превърнаха в нещо съвсем обичайно. Според редица икономисти БВП през 2016 г. се е свил с над 10%.
През 2017 г. PDVSA очаква добив на ниво 2,501 млн. барела дневно, което е повишение с едва 5 хил. барела спрямо първите 11 месеца на 2016 г. Това показват данните в 9-годишния стратегически план, представен през декември.
Това съвпада с нивата на добив през 1993 г. Затрудненията да се плаща на снабдителите накараха редица компании да спрат работа, а доставчиците на петрол да отложат или спрат доставките.
Агенция Ройтерс твърди, че разполага с документ от 261 страници, който дава рядка възможност да се разбере повече за работата на държавната компания, тъй като тя рядко публикува подробни бизнес планове. Документът показва, че PDVSA очаква недостиг на вносни разредители, необходими за смесване с изключително тежкия суров петрол.
Износът за Китай, който предоставяше на Венецуела над 50 млрд. долара по десетилетна програма за кредити срещу петрол, се очаква да се увеличи с 55% през 2017 г. и да достигне 550 хил. барела дневно.
Доставките до Индия обаче ще се понижат с 15,5% до 360 хил. барела дневно.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,13% до 52,94 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент изтрива 0,18% от цената си до 55,91 долара за барел към 9:50 часа българско време.


Петровден е! Честваме паметта на светите апостоли Петър и Павел
Канада е първият 1/8-финалист на Световното първенство по футбол
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Турчин ще свири на "Левски" в първия кръг за Шампионската лига
Българчета на 8 и 10 години са открити мъртви в кола в Кипър
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"