IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Златото и среброто: тази голяма заблуда

Благородните метали не се възползваха ясно от волатилността през последните години

10:38 | 24.08.18 г. 18
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Благородните метали би трябвало да бъдат вълшебните оръжия - срещу небрежни централни банки, дългове или кризи, подобни на тази в Турция. Но десет години след избухването на финансовата криза, изглежда така, сякаш феновете на злато и сребро са останали излъгани.

Когато централните банки печатат прекомерно пари и натискат лихвените проценти до нулата, тогава реалните активи следва да се възползват от това и значително да увеличават стойността си. Така гласи общоизвестното учение, а последните десет години доказаха, че централните банки дори надуват стойността им в ценови балони.

Независимо дали става дума за стари автомобили, изкуство, акции, недвижими имоти - на всички фронтове цените експлодираха. Само златото и среброто остават назад в тази тенденция и цените им спадат, както може да се види ясно например от стойността на среброто – с цена от около 14 долара благородният метал се търгува на минималната си цена от края на 2015 г.

Активната търговия със сребро или злато бе сред най-популярната дейност на клиентите на брокери като ActivTrades или EToro години наред, но междувременно книжата на Amazon, Apple или Netflix, както и биткойнът или етерът изместиха металите. Очевидно печатането на пари, както в Япония или в Европа, и дълговете или бюджетните дефицити не пречат на разпродажбата на злато и сребро, пише в свой анализ за Die Welt Даниел Зауренц, съосновател на портала Feingold Research.

Среброто, в допълнение към поскъпващия долар, е особено силно повлияно от факта, че перспективите пред световната икономика се смрачават значително заради търговските спорове. Така например глобалният индекс на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността спадна до единадесетмесечно дъно през юни. Това е лоша новина за цената на среброто, тъй като около половината от глобалното физическо търсене на сребро се генерира от промишлени приложения, като соларни изделия, електрически изделия или батерии.

След спада на цената на среброто съотношението злато-сребро се покачи до 78,4, според данните на дилъра на ценни метали Ophirum. Това е много висока стойност в дългосрочен аспект. Ако през последните 25 години съотношението, изчислено чрез разделяне на цената на златото на тази на среброто, достигне такова високо ниво, то впоследствие обикновено спада значително, т.е. цената на среброто се развива значително по-добре от тази на  златото. Обаче днес средата е много по-различна, отколкото през последните 25 години. И причината е именно търговската война.

Докато покачващият се долар тежи върху цената на златото, инвеститорите пренебрегват многобройни рискове за световната икономика и американския фондов пазар, които говорят за покачващите се цени на ценния метал. Така например кризата в Турция може да ескалира допълнително и лирата да се понижи до рекордно ниски спрямо долара и еврото нива.

Това може да представлява истинска беда за турските банки и някои европейски кредитни институции със значителни турски експозиции, защото финансовите институции трябва да харчат все повече и повече лири, за да обслужват своите кредити в долари и евро.

В същото време италианската тема продължава да е актуална, защото проектобюджетът за 2019 г. на новото правителство може да генерира значително увеличение на дълга на страната.  Друг рисков фактор за икономиката на САЩ и по този начин - за световната икономика, е затягането на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ.

Това натоварва силно задлъжнялата икономика. Например дълговете на домакинствата в САЩ са нараснали през второто тримесечие с 82 млрд. долара спрямо предходното тримесечие до рекордните 13,29 трлн. долара.

Растящите лихвени проценти са последното нещо, от което се нуждаят потребителите или купувачите на жилища. Ако икономическият растеж се забави чувствително, това може да доведе до значително отстъпление на цените на високо оценения американски пазар на акции. И именно в тази среда инвеститорите може да започнат да прехвърлят пари от акции в злато, което би подкрепило цената. Но, както видяхме, има твърде много условия за това....

Повече вижте и във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 10 rate down comment 6
michaelis12
преди 5 години
начи виж ся как вика Ицо Стоичков, има ли сме такъв стандарт и не сме имали 500 метрични тона злато, за златния стандарт в тубето бол, там людете дет го обясняят са доооста над нивото на тойо сайт, особено над Кухаото над мойто и т.н. ааааре не си маничък пиши Кво аджаба е златен стандарт и ше откриеш, че не ти треат 8000 тона, а толко колкот да пориваш част от хартиите с коит търгуваш, ааа ако не ме лъбе паметта първи го въвеждат тва нещо с хартиените пари и златото Тамплиерите ммм ? да не мъкнели всеки път кесии с жълтици носели подписани хартии, кога и къде ше къде изплатено еди кво си и що си .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 11
khao
преди 5 години
ти наистина ли се опитваш да обясниш нещо на Мишето ... оптимист си !!! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
От 1971 година цената на златото е скочила 60 пъти. Ако човек беше вложил тогава 10 хил. $ или една средна годишна заплата в САЩ той щеше да има 600 000 $. За сравнение тази сума пари е повече от всички спестявания за пенсии през целия им трудов живот на 99% от американците. Благородните метали винаги само ще поскъпват спрямо всяка валута в дългосрочен план. Например цената беше 270$ през 1999 и тогава Англия продаде злато за около 20 милиарда лири и цената скочи до около 500$ само 24 месеца след сделката. Истинската заблуда е това да даваш парите си за държавци ценни книжа с отрицателна реална доходност като тези на Германия, Франция, Италия, Испания или България при положение, че всички тези книжа са *** и когато настъпи мечия пазар за тях тяхната цена може да падне с 70-80% или дори да стане 0.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 11
mrynmryn
преди 5 години
Ти имаш ли представа колко тона трябват, за да има България златен стандарт?Имаме в обръщение малко над 15млрд лева = 7 669 378 217 евро. 33,387.70 евро е цената на кг. злато. - 229707 кг злато ни трябват, тоест 230 тона. Сега си представи 15 пъти по-голяма икономика от нашата, колко злато ще им трябват. По груби сметки - над 3 тона злато. А като икономиката расте и имат нужда от повече пари в обръщение? А всичките "електронни" пари? А ако аз отида в Турция и си обменя 1000 евро и още един милион след мен и започнем да разменяме лири за злато и изнесем половината резерв? Турция ще има лири и евро, ама не и злато. "Златен стандарт" може да е бил изгоден в някоя затворена икономика, където поне още 3-4 държави търгуват със злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
Оставете тиквесторо.Те ще си карат колите с крипоакумулатори, ще си вадят снимките с крипто-нещо си, е електронните им джаджи ще има крипточасти и изобщо белия човек с промит мозък ще е яко крипто! COOL !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
abdul
преди 5 години
Туй ще стане, ама още е рано :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 7
michaelis12
преди 5 години
може па и с тва да целите ората да не купуат "глупости" повече, а да влагат хартии в КТБта и Олимпици та да го налаппат до гърло накрая ..... :)) Мда ама аз и не само аз сме на бая друго мнение относно спадащите цени на пълнежите за индийски сватби ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 11
michaelis12
преди 5 години
Само златото и среброто остават назад в тази тенденция и цените им спадат, както може да се види ясно например от стойността на среброто с цена от около 14 долара благородният метал се търгува на минималната си цена от края на 2015 г.-----------------------------Тиквесторо, я напишете що Сашш ограбиха непотребната стока от Либия, Ирак Украйна и много други кат напрайха превратите и унищожиха държавите?!? Аз знам че сте там с първи клас до обед ама ние не сме и знаем кой как и що "образува цените" на злато и сребро в Comex ....Ако Турция върже валутата си с едно от тия непотребните и лирата е в небето само, че трва да търгува с останалите също в злато и сребро от там след нападение и разпарчатосване от Сашш щот нарушават рахата на долара, само на "Путинова Русия" нишо не мое напраат щот и там има бомби ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 7
dakl
преди 5 години
Златото и среброто са "проклинати" не едно хилядолетие,но те остават като единствената форма за определяне на стойността , а в битието си отидоха стотици други начини използувани за тази цел.Същата участ очаква и днешния американски долар, който ,по всичко личи, изживява последните си дни като глобална резервна валута!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 8
dakl
преди 5 години
Златото и среброто са "проклинати" не едно хилядолетие,но те остават като единствената форма за определяне на стойността , а в битието си отидоха стотици други начини използувани за тази цел.Същата участ очаква и днешния американски долар, който ,по всичко личи, изживява последните си дни като глобална резервна валута!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още