IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли Европа да се измъкне от енергийната хватка на „Газпром“?

За момента руснаците действат предпазливо спрямо европейските купувачи на фона на засилващите се дебати относно ролята на газа в процеса на декарбонизация

15:08 | 25.07.21 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Няма сигурно снабдяване без Русия

Подобна интерпретация може да бъде намерена доста лесно в официалните руски медии. Държавната информационна агенция "Новости" предлага следното обяснение за стратегията и тактиката на държавната руска газова корпорация: "По време на оценката на всеки ход на корпорацията на европейския пазар винаги трябва да се има предвид един решаващ факт: "Газпром" трябва да завърши строителството на газопровода "Северен поток 2".

В статията "Новости" директно признава, че "Русия задържа доставките си".

"Втората и не по-малко важна цел е да приучим нашите западни партньори към очевидната идея: гарантирането на сигурността на собствените им доставки е възможно само в тясно партньорство с Русия", се добавя в публикацията. 

Политически натиск на Москва е свързан със „Северен поток 2“?

Договорът за пренос на газ предвижда обаче, че през първата година, 2020 г., транзитните количества трябва да възлизат на 65 млрд. куб. метра, но след това, от 2021 до 2024 г., да бъдат намалени до 40 млрд. куб. метра годишно, тъй като „Газпром“ предполага по време на подписването, че строителството на „Северен поток 2“ ще бъде завършено - което беше осуетено от санкциите на САЩ.

Сега Европа получава чрез Украйна значително по-малко газ, отколкото вероятно ще ѝ е необходимо. В същото време „Газпром“ изпълнява договорните си задължения, като оставя европейските си хранилища да пресъхнат и корпорацията може да си позволи разширена услуга за поддръжка на двата си тръбопровода за пренос към ЕС.

В крайна сметка всичко това може да доведе до ситуация, в която в един момент през есента вероятно „Газпром“ ще се обърне към европейците да избират между две алтернативи: или да предоставят оперативен лиценз за „Северен поток 2“ - изграждането на който вероятно ще е било завършено дотогава - с капацитета си от 55 млрд. куб. м, или ще се сблъскват с големи проблеми с доставката на газ през зимата, тъй като хранилищата остават наполовина пълни и руският енергиен гигант може да реши да не увеличава доставките на газ през Украйна.

Ролята на природния газ в декарбонизацията – на прицел

Сценарият се подкрепя от факта, че по време на търг на 5 юли „Газпром“ не пожела да резервира за година напред допълнителни транзитни мощности нито през Украйна, нито през Полша, с аргумента, че това все още може да се извършва на месечна или на тримесечна база.

Това изглежда е още един ясен сигнал, че от есента на 2021 г. руската държавна корпорация планира да обслужва увеличеното търсене на газ в Европа изключително чрез собствения си нов газопровод през Балтийско море.

„За Европа ще бъде много удобно да ползва този газопровод“, посочва Ломан, като добавя, че не вярва „Газпром“ да извършат толкова очевиден отпит за изнудване.

"Досега „Газпром“ никога не е упражнявал натиск върху западноевропейските страни-купувачи – поне никога не е излизало наяве", посочва той.

Защото, ако „Газпром“ действително започне да "оказва явен натиск" през есента, това ще подхрани неимоверно вече разгорещения дебат в Европа за краткосрочната, средносрочната и дългосрочната роля на газа в рамките на декарбонизацията и ще засили позицията на всички тези, които защитават много по-бързото премахване на „синьото гориво“ от европейския енергиен микс, изтъква Ломан пред DW.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
А може ли путин да се измъкне от хватката на европейските карбонови данъци?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 2 години
И каква е хватката на газпром? Че САЩ решават съдбата на газопроводите му? Винаги може да го спрат. Още три потока да построят, средната заплата в русия ще си остане 500-600 долара. Оставяме тези неща на страна и пишем по същество - знае ли главният прокурор, че газпром oткрадна от България 1 200 000 000 $? Знае ли че изплащаме заем от 3 000 000 000 лева, за тръбата на газпром? Пари които както казва "проруският" Радев, никога няма да си върнем?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 2 години
МОже ли , може - въпросът е иска ли ? Ядрената енергетика може да бъде алтернатива в голяма степен , ама бай-европеец и нея не иска , не иска и въглища а колкото и да се напъва само на слънце и вятър няма да стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 5
Pyramid
преди 2 години
"Може ли Европа да се измъкне от енергийната хватка на Газпром?"-Може, поне частично. Ала трябва да разгледа с мисъл и интелект едни планове, които обяснявам от години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Руснаците си изпълняват стриктно договорите. Лос говедорес не си изпълняват обещанията - да залеят Европа с LNG.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Рев, че Газпром дава газчица, рев и че Газпром не давал достатъчно газчица. Само: рев-рев-рев-рев-рев. А Европа не може да се измъкне от, освен ако не иска да и мръзне... всичко. Нъцки без Газпром. Видяхме зимата колко им струват перките, виждаме и лятото колко им струват перките - нищо. А Газпром не е държавна компания - но такава с мажоритарно държавно участие. Благодарение на обонгото - като наложи санкциите - срина акциите на руските компании - и Вовата ги купи. Това е. Обонго - герой на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 2 години
Пурко и той трябва да заработи на пропагандният фронт.Не може само Пешето да е в авангарда..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
може бе , няма проблем ... ама ше я чака глобално застудяване ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още