fallback

КЗК се активизира за сделките на LIC33

Смяната на собствеността в компаниите трябва да се извърши само след разрешение на регулатора, припомнят от Комисията

16:07 | 30.03.15 г. 4

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) задължи дружествата БТК, „НУРТС България“, „Фърст Диджитъл“, „Дунарит“, „Авионамс“, „ТВ 7“, „ГАРБ Аудиенс Рисърч България“ и „Сана Спейс Хотел Хисаря“ да предоставят информация относно покупката на контролни пакети от капитала им от чуждестранната компания LIC33.

От съобщението на регулатора става ясно, че причината да потърсят информацията са „множеството публикации и дискусии в медиите“ за навлизането на новия инвеститор на българския пазар.

Досега официално не е имало съобщения за намерения за промяна в собствеността в "ТВ 7" и хотел "Сана" в Хисаря, а от LIC33 съобщиха за плановете си да купят контролни пакети от шест компании - БТК, НУРТС, "Дунарит", "Фърст Диджитал", "Авионамис" и ГАРБ за сумата от 1 евро.

Преди дни НАП запорира дяловете в тези компании.

Проверката цели да установи на какъв етап е договарянето на придобиванията, като от КЗК допълват, че режимът по оценка на концентрации между предприятия е разрешителен. В този смисъл предприятие, имащо намерение да придобие контрол, е длъжно да информира КЗК, като подаде уведомление преди предприемането на реални действия по изпълнение на сделката, поясняват от Комисията.

„Едва след като КЗК оцени ефекта от сделката на съответния пазар и се произнесе с решение, с което разрешава нейното осъществяване, нотифициращото дружество може да пристъпи към предприемането на фактически и правни действия по нейното изпълнение“, припомнят от регулатора.

В случай, че бъде установено извършено прехвърляне на дялове, акции или обособен бизнес, без КЗК да бъде уведомена за това, регулаторът има правомощието да образува производство по своя инициатива и да наложи имуществена санкция до 10% от оборота за извършеното нарушение, както и мерки за възстановяване на ефективната конкуренция. 

От КЗК напомнят, че през януари са образували производство по сигнал за евентуално извършено придобиване на контрол върху БТК от страна на SHCO 79, регистрирана в Люксембург, без разрешение по реда на Закона за защита на конкуренцията.

Припомняме, че на 20 февруари КЗК изпрати по компетентност в ГД "Конкуренция" на Европейската комисия казуса с контрола над БТК.

След сигнал на "Технологичен център - институт по микроелектроника" АД (собственост на Цветан Василев) КЗК образува преписка. В сигнала се изказва предположение за осъществена концентрация чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД.

Припомняме, че БТК беше придобита през 2012 г. от КТБ и руската банка ВТБ. Българската банка не участваше пряко в сделката, а чрез финансираното от нея "Бромак Телеком Инвест”. ТЦ-ИМЕ твърди, че собственици на това дружество са "Технотел инвест" и "Бромак", като фирмата-жалбоподател контролира "Технотел инвест". 

КЗК извършва и задълбочено проучване по отношение придобиването на контрол върху „НУРТС България“ от страна на БТК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:45 | 12.09.22 г.
fallback