Японският автомобилен концерн Nissan Motor Co. обмисля да инвестира в покупката на 15-процентен дял в бъдещото звено за електромобили на френската група Renault, съобщава японската агенция Kyodo, цитирана от Ройтерс.
Преговорите между двете компании, партньори в алианса заедно с Mitsubishi Motor, относно балансирането на дяловото участие продължават.
Nissan и Renault обявиха по-рано този месец, че дискутират бъдещето на техния съюз, като плановете предвиждат инвестиция на японците в бизнеса на френската компания с електрически превозни средства, който ще бъде отделен от дейността с автомобили с двигатели с вътрешно горене.
В средата на октомври френското правителство се обяви в подкрепа на преговорите между компаниите, като заяви, че страната ще подкрепи всяка инициатива, която е насочена към засилване на партньорството между концерните. Франция държи 15% в Renault, който от своя страна има 43-продентен дял в Nissan.
Очаква се на 15 ноември компаниите да обявят споразумението на официално събитие в Токио.
Промяната в собствеността би облекчила дисбаланса, който беше източник на търкания между ръководствата на двете компании през последните години. Въпреки че Renault има огромен дял в Nissan, японският автомобилен производител е продал 4 млн. автомобила през 2021 г. срещу 2,7 млн. броя за френския концерн. Арестът на бившия председател на алианса Карлос Гон през 2018 г., който ръководи Renault по време на спасителната маневра на французите спрямо Nissan преди две десетилетия, постави началото на промените в алианса.


Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Pilot тласка екпанзията на електромобили в САЩ, част 2
Pilot тласка екпанзията на електромобили в САЩ, част 1
ОАЕ не са успели да убедят съседите си за съвместни контраудари срещу Иран
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Димитър Иванов - Капитана: Преминах химиотерапия след операция
Хванаха нападателя на Ивайло Мирчев, ще го съдят за хулиганство
Путин създаде "Нови хора", за да контролира негативния вот, сега партията е втора политическа сила
Космически цени на храните
Китай посреща и Путин, но много по-скромно от Тръмп