Продажбите на Mercedes-Benz AG спаднаха с 9% до 547 100 превозни средства през второто тримесечие, тъй като ефектът от митата върху вноса на автомобили на президента на САЩ Доналд Тръмп започват да се усещат, пише Wall Street Journal.
В началото на април Тръмп наложи 25% мито върху вносните автомобили и части, като Mercedes заяви, че внимателно е калибрирал доставките до дилърите като част от усилията си да се справи с новите търговски политики, които се отразиха на продажбите на германската група най-вече в САЩ и Китай.
В допълнение към митата, предстоящото обновяване на продуктовата гама натежава върху доставките на едро, предупреждава Mercedes.
Германският производител на луксозни автомобили заяви, че общите продажби са спаднали с 9% на годишна база, като доставките в САЩ са намалели с 12% до 74 600 броя. Продажбите в Китай, най-големия пазар на Mercedes, са се сринали с 19% до 140 400 автомобила.
В Германия продажбите на автомобили се увеличават със 7%.
„Като цяло наблюдаваме добро търсене от страна на клиентите в САЩ и Германия, включително на нашите автомобили от висок клас, въпреки митата, които повлияха на глобалните продажби през второто тримесечие“, изтъква главният маркетинг директор Матиас Гайзен.
Продажбите на електрически автомобили междувременно спадат с 24% през тримесечието.
Заради митата през май Mercedes реши да премести производството на своя спортен автомобил GLC в САЩ. Производството на модела в завода на Mercedes в Алабама трябва да започне в края на 2027 г.
В края на април Mercedes оттегли финансовите си насоки за тази година поради несигурността, породена от търговската война на Тръмп. Компанията предупреди, че оперативната ѝ печалба, паричният поток и маржовете ще бъдат засегнати, ако настоящите търговски пречки се задържат.
Mercedes отчете марж за своя автомобилен бизнес от 7,3% за първото тримесечие, засенчвайки прогнозите на анализаторите. Коригираната печалба преди лихви и данъци и приходите намаляват за периода, след като продажбите в Китай се свиха с 10%.


Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа