Софийската градска прокуратура е започнала проверка по сделката за бившите царски конюшни в центъра на София, съобщава БНР.
Продажбата на терена с площ около 7 дка беше оповестена от БСП четвъртък (8 септември). Купувач е фирмата "Евротрансбил" на Янко Иванов, а стойността на сделката е под 700 хил. лева. Продавач е областният управител на София-град Веселин Пенев (Реформаторски блок), който е разделил имота на три, за да не минава сделката през правителствено одобрение.
На следващия ден премиерът Бойко Борисов разпореди на Главния инспекторат към Министерския съвет да направи проверка по случая. Няколко часа по-късно инспекторатът беше готов с доклада си и министър-председателят даде покупко-продажбата на прокуратурата.
Междувременно Борисов поиска оставката на Веселин Пенев заради продажбата на имота. Първоначално областният управител отказа да сдаде поста, но късно снощи подаде оставка.
От прокуратурата уточняват, че проверката им е по сигнал на депутата Жельо Бойчев от БСП, както и лидера на столичната структура на социалистите Калоян Паргов.
Обвинението е получило и доклада на Главния инспекторат към Министерския съвет.
Наблюдаващите прокурори са изискали от Областната администрация цялата документация за сделката, както и вътрешните правила при подобни сделки. Проверката ще бъде извършена в максимално кратки срокове, посочват от прокуратурата.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
Китайски Jeep за Европа: Новият залог на Stellantis до 2030 г.
САЩ имат и правилни ходове, например в Ливан
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Обраха къщата на социолога Кънчо Стойчев
21-годишен мъж е арестуван за побой над майка си
Бюджетът под обстрел: КНСБ настоява за повече прозрачност и таван на заплатите
Украйна е изправена пред нови сътресения на пазара за горива