Китайските власти обявиха, че са глобили социалната мрежа Weibo Corp. милиони долари за поредица от нарушения. Това е вторият път за две седмици, в който Пекин обявява наказание на голяма интернет платформа в рамките на допълнително затягането на онлайн контрола, пише Wall Street Journal.
Администрацията на киберпространството на Китай обяви, че подобната на Twitter Weibo е получила нареждане да плати глоба от 3 млн. юана – еквивалентът на 471 хил. долара. Причината за това е разпространение на „незаконна информация“ в сериозно нарушение на разпоредбите, включително на закона за киберсигурността в страната и закона за защита на непълнолетните.
Интернет регулаторът коментира, че офисът му в Пекин отделно е глобил Weibo над 40 пъти за нарушения през последните 11 месеца на годината, което е довело до наказания в размер на 2,2 млн. долара.
Weibo обяви, че приема глобата и ще започне да прилага нужните коригиращи мерки, включително да премахне леката порнография и подвеждащото маркетингово съдържание. Платформата имаше 511 млн. активни потребители към септември 2020 г. Това са най-скорошните данни, достъпни на уебсайта на компанията.
Наскоро листнатите в Хонконг акции на компанията понижиха стойността си с близо 10% във вторник. Индексът Hang Seng Tech обаче се понижи с 2,3%.
Най-новата глоба беше обявена само две седмици, след като регулаторът глоби Douban.com – популярна онлайн платформа за обсъждане на филми, развлечения и култура. В изявление от 2 декември агенцията посочи, че Douban също е позволила наличието на съдържание, което нарушава регулациите на киберсигурността в страната, и я глоби еквивалента на 236 хил. долара. Douban беше отделно глобена от офиса в Пекин общо 1,4 млн. долара.
От Douban не са отговорили веднага на запитването за коментар. Властите не са посочили конкретно съдържание, което определят като незаконно, по случаите с двете компании.
Китайското правителство затяга контрола си върху интернет съдържанието, новините и друга информация през последната една година.


Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ