Президентът на Иран Хасан Рухани посети Италия на 25 януари, като двете страни договориха сделки помежду си на стойност 22 млрд. долара, съобщава Bloomberg. Сделките са в различни сектори, като се простират от добива на природен газ до изграждането на линии за високоскоростни влакове.
Лидерите на двете страни казаха, че това е само началото на сътрудничеството между двете страни. През миналата седмица Гърция се превърна в първата европейска държава, подписала договор за купуване на петрол от Иран. Очевидно италианците искат да последват примера им.
„Ядрената сделка може да бъде пример за разрешаване на проблеми. Въпросът със сигурността в региона ни не може да бъде решен с военни средства. Трябва да работим с политически средства. Затова трябва да работим заедно – Иран и ЕС, особено Италия. Готови сме да работим заедно. Посещението ми не само затвърждава двустранните ни връзки, а и също ни помага да намерим мир и сигурност за нашия регион и за света. Това е мисията ни“, каза президентът на Иран Хасан Рухани.
По време на посещението си Рухани вечеря с главния изпълнителен директор на италианската енергийна компания Eni - Клаудио Дескалзи. Целта на Eni не е само да инвестира в Иран, а и да купува петрол от там. Това беше една от дискутираните теми. Европа беше вторият най-голям потребител на петрол от Иран преди санкциите, като обемът на търгувания петрол достигаше 600 хил. барела дневно.
Още за сделките между двете държави можете да разберете от видеото на Bloomberg


Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Тръмп иска Европа да поеме основната тежест в НАТО
„Ангели на пътя“ със скандален сигнал за КАТ - Варна (СНИМКИ)
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Проблемът със Закона за доброволчеството продължава да е голям
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?
Рецептата Dnes: Запържени скариди със зеленчуци
Бургунди и бордо – най-актуалната тенденция за сезон есен-зима 2025
преди 9 години ЗаслужилинвеститорМнения: 13,493Днес, 21:28Местоположение: ШуменНачално"В Италия покриха статуи на голи тела заради иранския президентЧудя се докъде ще стигне идиотията, наречена от краварите "политкоректност" ?!?!?"Гигов , за 22 милиарда и на Мона Лиза фередже ше сложат баце ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар