Стартът на процедурата за продажба на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) на Българската фондова борса бе един от много положителните варианти, както за БФБ, така и за Министерството на финансите, за Министерството на енергетиката и за енергийната борса. Това каза Константин Делисивков, бивш служебен зам.-министър на енергетиката, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
„Ние имаме ангажимент към ЕК да се прехвърли Българската независима енергийна борса към Министерството на финансите“, припомни той.
„Важно е да се подчертае, че за БЕХ това означава възмездно прехвърляне на БНЕБ, което е едно добре работещо предприятие. Категорично това е един изключително добър сигнал, не само към енергийния сектор, но и към бизнеса в България като цяло. Продаваме едно държавно дружество на публична компания с голям опит и се дават възможности дружеството да се развива, подчерта той.
По думите му нашата енергийна борса е сравнително млада, но с голям потенциал за развитие. Има какво Българската фондова борса да реализира като положително влияние върху Българската независима енергийна борса в нейното развитие. Интересна и за двете борси е възможността за допълнителна капитализация и за стартиране на IPO за енергийната борса през БФБ на един по-късен етап.
Енергийната борса трябва да има и достатъчен ресурс за развитие на проектите за интегриране със съседните борси, което е потенциално интересно и за БФБ, допълни събеседникът.
По отношение на развитието на енергийната борса Делисивков каза, че се вижда все по-доба релация между цените на българската енергийна борса и на съседните пазари. „Необходимо е борсата да развие конкретна инфраструктура за организиран пазар“.
По думите му тази година можем да я наречем "година на газовия пазар“.


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него