В момента има дефицит на пазара на жилища, като предлагането е по-малко от търсенето. Поради това цените постоянно се увеличават. Това каза Георги Шопов, председател на управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи, в предаването "ИмоТиТе" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той напомни, че всяка година в София идват да живеят 15 хил. души, коментира той, но подчерта, че по данни на статистиката голяма част от населението, което напуска страната, е от провинцията. “Това са т.нар. сезонни работници от малките градове и образованите млади хора, които си намират поприще в Западна Европа", посочи Шопов.
Според него от 2003 г. жилищата в София са поскъпнали “с точно 100%”. Председателят на управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи пресметна, че това е ръст от 7% на година. В момента търсенето продължава да е по-голямо от предлагането. Поради това цените продължават да се увеличават", посочи той.
В предаването гостува и Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net.
"Imoti.net е първата българска платформа за обяви за недвижими имоти. Каузата ни е да помогнем на потребителите да намерят коректните компании. По този начин те се ориентират в един бизнес, който не е регулиран", смята експертът и напомни, че пазарът на имоти в България се разраства. "Сделките се увеличават, цените нарастват. В такъв етап се появяват много агенции и брокери, което затруднява потребителите. Използваме технологиите, за да помогнем на потребителите да се ориентират“, посочи още тя
Снежана Стойчева информира, че в сайта Imoti.net може да се провери кои брокери са доверени.
„Това е знак, който поставяме на брокерите, след като сме проучили тяхното портфолио, техните услуги и начина, по който работят“, обясни експертът.
Още от коментарите на специалистите вижте по-късно във видео материала.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 7 години Айде пак ги прихванаха, мие се не мине някой ден и пак експерт се изказва. Забогатяхме неимоверно, слушайки съветите ви, когато спрете да се появявате, значи е дошло време за купуване, хубавата и евтина стока няма нужда от реклама отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Дефицит ще има, докато не оправите данъчната политика за НИ. Или докато не дойде следващата криза. Първото едва ли ще се случи скоро, щото сте едни перачи и цвъко шестаков обича да купува на 600е/кв.м., ама не и да доказва доходи, камо ли да плаща данъци. А господин асансьорчик е само един от всичките тухларници-перачи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Струва ми се, че господинът е с малко стара статистика по отношение на хората идващи в София... по-малко са вече, но го разбирам - той представя това, което му е изгодно на него. Същото се отнася и за цените - растели, растели, нормално било, ок, супер, така да е... имало малко предлагане - супер, така да е! Нищо не каза за броя на продажбите обаче, защо? Ами защото те пак намаляват, вече една година намаляват, но това не е важно, важното е, че цените са нагоре, нали така господин строительо, супер - те така да е! Нищо, че по цял ден Ви слушам рекламите на тоя и оня комплекс, сграда, къщура!Но има едно нещо в което всички Вие (брокери, строители и банки) сте прави - свършиха се хората дето теглят и купуват ейтака... както на вас ви се иска.А към водещия - съжалявам да го кажа, но по-нагласени предавания не съм гледал, те за изборите не ги нагласят така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хумор, сатира и забава, драги теле-зрители...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години С поне 200-300% е послъпването за този период... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това че 1/3 от жилищата са празни само показва потенциала за растеж. Всеки иска да купи жилище в столицата, дори и да не му трябва. Защото след още 10г. като остане само столицата да се развива у нас, цените ще са още по-високи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар