Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени на газа, електроенергията и топлинната енергия от 1 юли. Регулаторът утвърждава на всяко тримесечие цената на природния газ по искане на "Булгаргаз". От 1 юли пък влиза в сила новият регулаторен период за електроенергийния сектор, който приключва на 30 юни 2018 година.
С решението си, взето на закрито заседание по-рано днес, от регулатора увеличават цената на електроенергията за битовите клиенти с малко повече от предварителните разчети - средно с 1,5%, вместо досега заявяваните 1,38 на сто.
За абонатите на ЧЕЗ България повишението ще бъде от 2%, за EVN България - с 1,7%, а за Енерго Про - с 0,41%. За небитовите клиенти на регулирания пазар има намаление на цената, за да бъде премахнато кръстосаното субсидиране, обясняват от регулатора.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обясни пред журналисти, че с решението си за електроенергийния сектор се премахва кръстосаното субсидиране между битови и небитови абонати в мрежата на Енерго Про, и частично за EVN България. В следващи решения то ще бъде премахнато и за ЧЕЗ България.
В допълнение се променя и цената за технологични разходи, което е стъпка в битката срещу кражбите на електроенергия.
Иван Иванов отбеляза още, че в последните три години цената на електроенергията се е повишила със средно 2,5 на сто.
Изявлението на ръководителя на регулатора беше предавано във видеосистемата на КЕВР.
След закритото заседание от регулатора утвърждават и исканата от "Булгаргаз" цена на газа, която е с 1,91% по-висока спрямо сегашната. Иван Иванов посочи, че по отношение на цената на газа ръководената от него институция почти няма регулаторни функции, а само проверява дали заявлението съответства на написаното в наредбата, която регулира цената на газа.
"Проверката показа, че действително необходимото повишение е в размер на 1,91%", посочи още Иванов. Основание за поскъпването на газа са по-високите цени на алтернативните горива на международните пазари и изменението на курса "долар - лев".
Иванов отбеляза още, че газът ще поскъпне с около 2% само за големите индустриални потребители. За бита увеличението на цената ще бъде с около 1%.
В отделно решение КЕВР определи и нови цени за топлофикационните дружества в страната. Средното увеличение е в рамките на около 3% за всички топлофикации - и на природен газ, и на въглища. Малко по-високо е увеличението за четирите централи на въглища в страната, защото те вече ползват или вносни въглища, или обогатени местни въглища, отбелязаха в КЕВР.
За "Топлофикация - София", чиято основна суровина е природен газ, увеличението е от 0,98 на сто. Най-голямо повишение има за "Топлофикация Плевен" - в рамките на 3,4%.
По отношение на централите на въглища с 9,31% се повишава цената на "Топлофикация - Перник", а най-малко е увеличението за клиентите на "Топлофикация -Габрово" - с 2,25%.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
Президентът Румен Радев официално ще депозира оставката си днес
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
преди 8 години Ама ,ЧАКАЙ МАЛКО !!! ДОГОВОРИТЕ ЗА ГАЗА И В ЕНЕРГЕТИКАТА НАЛИ СА СЕКРЕТНИ , МОЖЕ ЛИ СЕКРЕТНИ ДОГОВОРИ ДА СА ПРОТИВ НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ И В ПОЛЗА НА ЧУЖДА ДЪРЖАВА ,ТЕ В ЕС АКО РАЗБЕРАТ !??? ЩЕ ВИДИТЕ ЕНЕРГЕТИКА И БЛОКОВЕ (РУСКИ) ЦЕЛИ ФАМИЛИИ ИМА Е ТИЯ ОТРАСЛИ ТАМ СА ОТКРАДНАЛИ НАЙ МНОГО !??? И ТОВА Е ТАЙНА В 21 ВЕК ,А НЯМАЛО БИЛО КАРТЕЛ!!! АМИ ТЯ ДЪРЖАВАТА ГО ИГРАЕ ТАКА В ПОЛЗА НА РУСКИТЕ ЕНЕРГИЙНО ПРОЕКТИ !?? СЪОТВЕТНО ОЛИГАРСИ И ОТ ТАМ ВОЙНИ!?? КАКВИ НАДПЛАТЕНИ СУМИ БЯХА ПЛАТЕНИ НА ГАЗПРОМ !??? НИКОЙ НИЩО ,ГОЛЯМ ЦИРК !???СМЯХ ПРЕЗ СЪЛЗИ ,ПОЛИТИЦИТЕ ВИ ПОЛОВИНАТА СЛУЖАТ НА РУСИЯ ПРЕЗ ДОГОВОРИ В ЕНЕРГЕТИКАТА ,КАТО ПОЧНЕТЕ ОТ ДОГАН И ВЕЧЕ ДОСТА ГОДИНИ !! НА НАШ ГРЪБ ОТ ДАНЪЦИТЕ НИ ОТ ЗАПЛАТИТЕ ПО 300 ЕВРО МЕСЕЧНО !?? СМЯХ ПРЕЗ СЪЛЗИ !?? СТЕ ТАКИВА ГЛУПАВИ СЕЛЯНИ И НЕОБРАЗОВАНИ НЕКАДЪРНИЦИ НЯМА НИКЪДЕ В ВСЕЛЕНАТА !??? КАКВО ДА ГОВОРИМ ЗА СЛЪНЦЕ ,ВЯТЪР И ВОДА ,АКО НЕ СА РУСКИ ДА МОЖЕТЕ ДА КРАДЕТЕ ,НЯМА НИКОГА ДА СЕ СЕТИТЕ ,ЧЕ ЦЯЛ СВЯТ ВЕЧЕ ИМА АВТОНОМНИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ АВТОМОБИЛИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ти ли е ясно че цените се качват защото приходите от продажбите намаляват..защото хората намаляват. Естественно от това вдигане на цените приходите ще паднат още, но те си ги вдигат защото толкова им е акъла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ти ли е ясно че цените се качват защото приходите от продажбите намаляват..защото хората намаляват. Естественно от това вдигане на цените приходите ще паднат още, но те си ги вдигат защото толкова им е акъла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар