Време е биткойн копачите да се заемат сериозно с намаляването на въглеродния си отпечатък. Глобалната индустрия за производство на криптовалути поглъща грандиозни количества енергия - колкото цели държави. Към момента добивът на биткойни се нарежда между Колумбия (страна с 50 милиона души) и Бангладеш (с население от 163 милиона души) по отношение на потреблението на енергия.
Биткойн мрежите представляват невероятните 0,32% от световното потребление на енергия и колосалните 0,13% от общите годишни въглеродни емисии, пише Oilprice.
Процесът на „копаене“ на биткойни, макар и виртуален, изисква огромно количество ресурси поради голямата мощ, необходима за извършването на сложните изчислителни операции, стоящи в основата на блокчейна.
Понастоящем биткойнът се откроява заради огромното си енергийно потребление в сравнение с други криптовалути, не само защото е повече от два пъти по-голям от следващата най-търгувана криптовалута, а и за това, че за нейния добив се използва сложния алгоритъм SHA-256.
През последните месеци биткойн се сблъска с редица негативни медийни публикации заради своя растящ въглероден отпечатък. Бил Гейтс заяви, че криптовалутата е несъвместима с глобалната борба срещу изменението на климата в интервю за New York Times. Дори Илон Мъск, който беше най-големият и най-известният защитник на токена, се отказа да предлага електромобили срещу биткойни, докато криптовалутата не „позеленее“.
Сега, когато натискът е налице, много биткойн копачи вече търсят нови и по-зелени начини за добив. Въпреки че 39% от енергийното потребление при добив на биткойн се покрива от възобновяема енергия, най-вече от хидроенергия, копачите ще трябва да се постараят повече, за да подкрепят битката срещу глобалното затопляне.
Някои копачи отговориха на критиките, създавайки специално съоръжения за добив на отделяния в атмосферата като вторичен продукт от добива на петрол природен газ. Тази форма на производство на енергия не само е практически безплатна, но също така възпрепятства вредните парникови газове да не достигат атмосферата. Но макар природният газ да не е толкова силно замърсяващ като петрола или въглищата, продължителното му използване все пак представлява пряка заплаха за борбата с изменението на климата, според доклад на ООН.
И така, какви въглеродо неутрални опции биха били жизнеспособни за задоволяване на огромните енергийни нужди на криптовалутата? Отговорът може да се крие в ядрената енергетика.
Понастоящем редица региони в САЩ се подготвят да разширят своя ядрен капацитет, докато множество компании за добив на биткойни се обръщат към атома като нов източник на енергия. Energy Harbor и Standard Power, например, си партнират, за да предоставят ядрена енергия на нов център за добив на биткойни в Кошоктън, Охайо. Междувременно Compass Mining сключи 20-годишно споразумение с калифорнийската компания Okla, която ще доставя директно енергия за добива на токени.
Макар че е малко вероятно ядрената енергетика да се превърне в основен източник на гориво за биткойн копачите навсякъде по света, внасянето на повече форми на декарбонизирано производство на енергия в крипто индустрията е добра новина за всички.
Криптовалутите няма да изчезнат скоро, но това важи и за глобалното затопляне. Разширяването на тази първа вълна от масови крипто активи вероятно ще даде тласък в дългосрочен план по отношение на енергията.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
преди 4 години Не, но тия матри "зеления" биткойн са умрели отдавна, щото ако не е той, нещо друго ще е "зелено". Да не говорим, как ВЕЦ-овете влияят на флората и фауната, около тях, далеч не са "зелени". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Демек ся тва другото седи без енергия в мрака? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "39% от енергийното потребление при добив на биткойн се покрива от възобновяема енергия"Това е нелепо, все едно ако няма биткойни, тая енергия, няма да се ползва за друго... отговор Сигнализирай за неуместен коментар