Чешкият енергиен гигант CEZ Group заведе административно дело срещу Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заради решението на комисията от миналия месец, с което отхвърли продажбата на българските активи на компанията на „Инерком“. Това твърди главният финансов директор на CEZ Мартин Новак пред чешката агенция CTK, цитиран и от Bloomberg.
Подобно дело беше стартирано и от „Инерком“ в края на миналия месец.
Припомняме, че през февруари CEZ подписа договор с местната „Инерком“ за продажбата на своите активи в България, като стойността на сделката се изчисляваше на 320 млн. евро.
Договорът предизвика съмнения относно способността на толкова малка компания да финансира и управлява такива важни стратегически енергийни активи.
От КЗК заявиха, че сделката може да позволи на „Инерком“ да установи доминантна позиция на българския енергиен пазар, което неминуемо щяло да доведе до негативно влияние върху конкуренцията.
CEZ намира решението на регулатора за „неоснователно“, затова компанията е решила да започне дело, каза още Новак, като изтъкна и ответната реакция на „Инерком“.
Чешкият концерн съобщи още, че ще анализира положението на българския енергиен пазар през есента.
Няма информация за разговори между чешката компанията и India Power – другият голям оферент по време на търга, който се класира на второ място след „Инерком“.
"CEZ има „Инерком“ - победителя от наддаването. Ако ситуацията се промени, компанията ще премине към диалог с другите оференти“, добавя още Новак.
CEZ, най-голямата чешка енергийна компания, чийто мажоритарен собственик е държавата, също така образува арбитражна процедура срещу българското правителство, изисквайки изплащане на неустойки на стойност стотици милиони евро, твърдейки, че то не е защитавало нейните местни активи.
Енергийната компания влезе на българския пазар през 2004 г. и в момента доставя електричество на повече от три милиона български граждани, припомня Bloomberg.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден


преди 7 години CEZ съди България заради решението на КЗК Малиии.... колко тикви трябва да изнесе държавата, за да покрие поредното нещо, което заГРОБва народа...!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години КЗК няма как да разреши копуването на ЧЕЗ която е голяма компания, от Инерком която също е една много голяма компания с мултимилиарден бизнес, защото така се нарушава конкуренцията. Редно е ЧЕЗ да бъде продадена на някоя по-малка компания, с по-малък бизнес, или дори на някоя новосформирана компания без бизнес, защото така няма да се нарушава конкуренцията. А Инерком и без това си е голям концерн, не може да придобива повече компании у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар