С 69,53 на сто до 6,79 млн. лв. е спаднал среднодневният оборот на Българска фондова борса (БФБ) - София през април спрямо март. Това показват данни от месечния бюлетин на институцията. На годишна база понижението е в размер на 52,07%.
През март среднодневния оборот на борсата отчете рекорден ръст от 329,56% на месечна и 85,55% на годишна база, като за високите стойности помогна големият оборот при прехвърлянията на пакети по позицията на КТБ.
Общо 22 455 сделки са сключени в 19 търговски сесии през април и са прехвърлени 44,41 млн. лота. Средно на ден през изминалия месец са сключвани по 1 182 сделки, като среднодневно са прехвърляни по 2,34 млн. лота.
Оборотът на БФБ-София за април възлиза на 128,92 млн. лв., което представлява 71,05% спад на месечна и 54,46 на сто понижение на годишна база.
Към 30 април пазарната капитализация на борсата възлиза на 11,04 млрд. лв., което представлява 10,64% ръст спрямо март 2009 г. и 51,23% спад спрямо април 2008 г.
За периода 31 март - 30 април индексът SOFIX е отбелязал ръст от 28,83 на сто до 358,51 пункта, BG40 се е повишил с 14,25% до 99,6 пункта, BG TR30 е регистрирал увеличение в размер на 25,62% до 262,38 пункта, а BG REIT е отчел спад от 2,94 на сто до 38,99 пункта.
Класацията по ликвидност за изминалия месец се оглавява от Химимпорт АД (3 509 сделки), втората позиция е за ТБ Централна Кооперативна Банка АД (2 472), а третото място заема ТБ Първа Инвестиционна Банка АД (1 839). Четвърти и пети се нареждат съответно Зърнени Храни България АД (1 047) и Еврохолд България АД (1 011).
При борсовите членове с най-много сделки, сключени през април, е ИП Карол АД (8 362 сделки ), а с най-голям оборот за изминалия месец е ИП Булброкърс АД (45,84 млн. лв.). За периода 31 март - 30 април девет посредника реализираха по над 1000 сделки, а пет бяха с по над 10 млн. лв. оборот.


Фратрия (Варна) оглави класирането във Втора лига
Седмичен хороскоп 31 август - 6 септември 2026
Кръщават международно летище на Доли Партън
Жена е била затисната от АТВ
"Дъжд" от голове в първия ден на турнира по плажен футбол във Варна
НАТО и ЕС трябва да направят хибридната война на Русия по-скъпа
Как една грузинска банка се превърна в хит за инвеститорите в Европа?
Украйна: Русия подготвя сухопътна офанзива към Киев и Чернигов
Преименувано езеро и мита: Докъде може да стигне търговската война САЩ-Канада
Турция губи репутацията си на евтина туристическа дестинация
На път домашен любимец - ето някои интересни решения
Вандали потрошиха първия Koenigsegg Gemera
Защо полицията в Дубай кара Ferarri, Lamborghini и Bugatti
Новите коли отново ще поскъпнат - производителите посочват сериозен проблем
Възраждането на Yugo продължава с кабриолет
3 млрд. евро дългове за ток в Гърция: нови правила затягат контрола над длъжниците
Ще предприеме ли Русия атака срещу НАТО – предупреждението на САЩ към Путин
5 възстановяващи маски за коса
Кейти Пери показа снимки на дъщеря си Дейзи за шестия ѝ рожден ден
17 661 евро за три нощувки: Формула 1 в Мадрид взриви цените на Airbnb