От следващия понеделник започва проверка на всички 7700 служители на Националната агенция за приходите (НАП) за неплатени глоби към различни държавни институции, съобщиха от НАП.
След анализ, направен в агенцията, станало ясно, че има хиляди държавни служители, включително такива от НАП, които не са си платили глобите.
Отговорността за събирането на тези дългове до края на 2009 г. е била на Агенцията за държавни вземания, но глобите не са били събирани ефективно, стана ясно на провелата се в последните 2 дни национална среща на ръководителите на НАП.
Преобладаващата част от дълговете са за нарушения на Закона за движението по пътищата.
Изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов даде гратисен период до петък, 5 февруари, на служителите си да платят всички свои просрочени глоби по сметките на НАП.
Ако задълженията не бъдат платени до края на седмицата, глобите ще бъдат удържани от заплатите на инспекторите. От НАП обещават, че следващите проверени за неплатени глоби ще са служителите на Министерството на финансите, а след това и хората, работещи в държавната администрация в цялата страна.
От началото на 2010 г. Агенцията за държавни вземания се вля в НАП, с което в приходното ведомство премина събирането на неплатените в срок глоби. След промяната всеки клиент на НАП, който иска удостоверение за платени данъци и осигурителни вноски, задължително се проверява за неплатени глоби към различни държавни институции. Удостоверенията за платени данъци и осигуровки се изискват от много държавни органи по различни поводи – за участие в обществени поръчки, при кандидатстване за банков кредит, при издаването на разрешителни за оръжия и други.
Паралелно с това от НАП обясняват, че след март 2010 г. гражданите, които са натрупали най-много неплатени глоби към различни държавни институции, ще бъдат лично информирани за това по телефона от информационния център на НАП, чрез електронно писмо или с SMS.


Цените на петрола продължават да вървят надолу
Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026)
Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Акционерите на Nissan отстраниха директор след сблъсък с Renault
Иран бърза да върне азиатските купувачи на петрол след свалените санкции
Европа развива тревожна пристрастеност към американския газ
Петролът задържа спада си след облекчаването на санкциите срещу Иран
Супер Ел Ниньо: Климатичният риск се връща като фактор за пазарите
Скандал: Хиляди бракувани в САЩ коли са продадени в Европа
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Mercedes залага на самолетна технология
Спирачките с течност отиват в историята
Toyota отива на съд за плагиатство
"Играта на играчките 5" стартира с над $310 милиона и счупи рекорд
Купуват малки жилища за отдаване под наем
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Хеликоптер на бреговата охрана се разби по време на тренировъчна мисия в Аляска
Напрежение в Гърция заради паметна плоча на Гоце Делчев в с. Баница