Министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-7 обещаха да се справят с „прекомерните дисбаланси“ в световната икономика, усилие, очевидно насочено към Китай, въпреки че името на страната не се споменава в проект на комюнике, видян от Bloomberg.
Представителите на тези страни посочват, че е необходимо общо разбиране за това как „непазарните политики и практики“ подкопават международната икономическа сигурност. Те добавят, че са единодушни „относно важността на равните условия и възприемането на широко координиран подход за справяне с вредите, причинени от онези, които не спазват едни и същи правила и не предлагат прозрачност“.
Коментарите са част от заключително комюнике, което се подготвя, за да обобщи тридневните срещи между представители на страните от Г-7 - САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония - в Банф, Канада.
Документът призовава за анализ на „пазарската концентрация и устойчивостта на международната верига на доставки“.
В изявлението се отбелязва и увеличение на така наречените международни пратки с ниска стойност, наричани още de minimis - пакети, обикновено от китайски търговци на дребно като Temu и Shein. В него се добавя, че тези пратки имат потенциал да претоварят митническите и данъчните системи и да бъдат използвани за контрабанда на незаконни материали, включително наркотици.
Проектът на комюнике обаче пренебрегна остротата и дълбоките разногласия между съюзниците относно митата на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп. Преди година в Италия групата финансови ръководители потвърди ангажимента си за „свободна, справедлива и основана на правила многостранна система“, но в Банф обещанието беше смекчено до „преследване на нашите общи политически цели“.
В изявлението се споменават и опасенията, изразени от международни организации при последното заседание на групата през април относно това как политическата несигурност е повлияла на икономическия растеж, но се омаловажава как тези рискове са се развили впоследствие.
„Признаваме, че несигурността в икономическата политика е намаляла от пика си и ще работим съвместно за постигане на по-нататъшен напредък“, се добавя в изявлението.
Що се отнася до Украйна, в проекта на комюнике се казва, че страните от Г-7 ще разгледат варианти за засилване на санкциите срещу Русия, ако не бъде постигнато прекратяване на огъня, въпреки че не се разглеждат конкретни мерки като намаляване на тавана на цените на руския петрол. Някои членове, включително Обединеното кралство, настояват за преразглеждане на тавана на фона на липсата на напредък в преговорите.
Проектът осъжда и „продължаващата брутална война на Русия срещу Украйна“ и заявява, че Г-7 „остава ангажирана с непоколебимата подкрепа за Украйна“. В изявлението не е включена думата „незаконно“, която беше използвана в предишни комюникета за описание на инвазията. В изявление на външните министри на страните от Г-7, публикувано по-рано тази година, също е пропусната думата.
Суверенните активи на Русия, разположени в юрисдикциите на Г-7, „ще останат замразени, докато Русия не прекрати агресията си и не плати за щетите, които е причинила на Украйна“, изтъкват страните в проекта на комюнике.
Изявлението включва и раздел за работата по възстановяването на Украйна след края на войната. Украинският министър на финансите Сергей Марченко присъства на срещата на върха като гост на канадското правителство.