Най-иновативните американски компании получиха безпрецедентен удар в първите дни на втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ, пише Матю Уинклер за Bloomberg. Погледнете само Apple. От рекордната си оценка от 3,9 трлн. долара като най-високо оценената компания в света на 26 декември тя загуби цели 1,3 трлн. долара, което е рекордно обезценяване за 49-годишния създател на iPhone и повече от фондовите пазари на Швеция, Южна Корея или Ирландия.
Apple далеч не е сама. Alphabet, Amazon, Meta Platforms и Tesla загубиха общо 2,2 трлн. долара, дори след като техните основатели и главни изпълнителни директори присъстваха на встъпването в длъжност на 47-ия президент на 20 януари в най-видимия знак на предварително подчинение. Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук лично дари 1 млн. долара за встъпването в длъжност на Тръмп - сума, съответстваща на тази на Meta, Amazon и Alphabet - компанията майка на Google. Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск похарчи най-малко 288 млн. долара, за да помогне за избирането на Тръмп и други републикански кандидати през 2024 г.
Толкова за кронизма на MAGA (Make America Great Again). Същите тези компании, които по времето на Джо Байдън са натрупали повече от 4,5 трлн. долара, стопиха за първите 100 дни на Тръмп с повече от 2,7 трлн. долара от това натрупано богатство. Американската икономика, която The Economist и Wall Street Journal поотделно нарекоха „Завистта на света“ при Байдън, преди американците да гласуват за нов президент през ноември, губи своята цялост в хаоса, предизвикан от безсмислената стратегия на Тръмп за митата. През тази година американските акции и дълг се представят по-слабо от световните си колеги, а доларът отслабна спрямо всички 16 най-търгувани валути в света, проследявани от Bloomberg.
Два пъти подлаган на импийчмънт, осъждан, признат за отговорен за сексуално посегателство, Тръмп е популяризатор на това „как да унищожиш 80 години доверие за по-малко от три месеца. „Комбинацията от рязко покачване на лихвените проценти в условията на спад и рязко поевтиняване на валутата въпреки повишаването на лихвените проценти не е това, което обикновено очакваме за развитите страни, още по-малко за притежателя на водещата световна резервна валута“, написа миналия месец нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман в Substack. „Това обаче е нещо, което често наблюдаваме в икономиките с нововъзникващи пазари. Тоест, инвеститорите са започнали да третират САЩ като икономика от третия свят“, посочи той.
Възстановяването от този провал, причинен от Доналд Тръмп, няма да бъде нито лесно, нито бързо, ако 125 000 компании, които внасят през пристанището на Лос Анджелис, най-натовареното морско такова за контейнерни превози, което снабдява търговци на дребно и производители - нулева точка за нарушаването на търговията, причинено от митата на Тръмп - са някакъв показател. „Имаме много малки и средни вносители - по-специално търговци на дребно - които наистина са на прицел“, заяви Джийн Серока, изпълнителен директор на пристанището, в интервю за централата на Bloomberg в Ню Йорк по-рано този месец. „Остават им около пет до седем седмици от нормалните нива на запасите. Ако нищо не се промени, тогава ще започнем да виждаме по-малък избор по рафтовете на магазините и на уебсайтовете, докато се опитваме да купуваме онлайн. А това ще доведе до повишаване на цените.“
Въпреки че скорошните търговски преговори с Великобритания и Китай предполагат, че Тръмп усеща натиска, което води до известен оптимизъм на финансовите пазари, за икономиката може да е твърде късно. „Това отстъпление не е дошло достатъчно скоро, за да се избегнат високите цени и празните рафтове“, пише Кругман. „Несигурността, създадена от произволните, постоянно променящи се мита на Тръмп, е поне толкова важна, колкото и нивото на тези налози.“ Вероятността за настъпване на рецесия в рамките на следващите 12 месеца се удвои до 40% от началото на годината въз основа на месечно проучване на Bloomberg сред икономисти.
Хаосът намира отражение в колебанията на пазарните цени. Широкият пазарен показател S&P 500 се срина с цели 21% между 19 февруари и 7 април въз основа на стойностите в рамките на деня - спад, който се повтори два пъти по време на първия мандат на Тръмп, първо, когато бенчмаркът се срина с 20% между 21 септември и 24 декември 2018 г., и отново, когато се сви с 35% между 19 февруари и 23 март 2020 г., според данни, събрани от Bloomberg. И макар че S&P 500 сега е по същество непроменен за годината, той изостава с 10,5% от ръста на показателя MSCI All-World Country Index без САЩ.
Пазарите на облигации, които в миналото са били най-предвидливите индикатори за проблеми, изпращат подобно послание като акциите. Индексът Bloomberg US Aggregate, включващ държавни, корпоративни и други видове ценни книжа с фиксирана доходност, се повиши с 1,81% тази година до понеделник, изоставайки от скока с 3,71% на показателя Bloomberg Global Aggregate. Вместо да намали разходите по заемите за американците, политиката на Тръмп доведе до тяхното повишаване, както се вижда от средната доходност на американските държавни ценни книжа, която се покачи от 3,63% през септември до 4,29%.
Инвеститорите в чуждестранна валута са разтревожени от посоката, в която администрацията на Тръмп води страната, като Bloomberg Dollar Spot Index, който измерва представянето на зелените пари спрямо еврото, йената, паунда и осем други основни валути, спадна със 7,9% между 13 януари и 21 април. Това не е добре дошло, като се има предвид, че силната валута е от решаващо значение за усилията на САЩ да привлекат чуждестранни инвестиции, които да помогнат за финансирането на трилионния бюджетен дефицит.
Според данни, събрани от Bloomberg, разгромът на американските финансови активи съвпадна с това, че изпълнителните директори заявиха пред списание Chief Executive Magazine, че очакват 29% влошаване на условията за бизнес през следващата година. Като особено зловещ знак индексът на оптимизма на Националната федерация на независимия бизнес, който винаги е бил в полза на републиканската администрация, спадна през всеки от първите четири месеца от втория мандат на Тръмп. Частта от проучването, измерваща плановете за капиталови разходи, спадна до най-ниското ниво от времената на пандемията от Covid-19 в началото на 2020 г.
Малко изпълнителни директори казват публично много за новата администрация, тъй като икономиката на САЩ преминава от „завистта на света“ към надвиснала рецесия, която се смяташе за малко вероятна в края на 2024 г. Може би мълчанието се дължи на опасения от ответни мерки от страна на Белия дом. В проучванията обаче те не се въздържат. „Липсата на план и произволният характер на митата убиват бизнеса“ - така един от бизнесмените описва търговската политика на администрацията на Тръмп пред Федералния резерв в Далас в последното месечно проучване на производството, публикувано на 28 април. „Всички ние се чувстваме в задънена улица и не сме сигурни какво ни очаква в бъдеще“ - така се изразява друг.
Главните изпълнителни директори в Америка все още са задължени по закон да казват на акционерите си какво ги очаква. Честотата, с която компаниите от измерителя Russell 3000 цитират „рецесия“, „влошаване“ и „икономическо цунами“ в разговорите си с инвеститорите при представянето на финансовите отчети, се удвои през първото тримесечие до 2167 пъти, което е най-много от второто тримесечие на 2023 г. насам, според данни, събрани от Bloomberg.
Да направим Америка отново велика? По-скоро прилича на превръщане на Америка в малка.
преди 3 седмици Т ъп о.е да се чака най голямата икономика в света да фалира. Доларът все още е световна резервна валута и държи 57.8 пр пазарен дял, а чуждестраните инвеститори в американски дълг не намаляват а се увеличават.Сащ никога не са фалирали докато Русия е фалирала 3 пъти. Икономиката на САЩ пуши докато икономиките в останалия свят са в застой. Това което те трябва да направят е да намалят дефицита до два процента, леката инфлация и икономическия подем ще намалят бремето на дълга с времето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: evlogi не давай оценки на хора, които са доста по-подготвени от теб. Иначе любимата хамерика умира колкото и да плачете. Виж само как Дони се моли на Путин за мир, видиш ли бил загрижен за жертвите този земен човек. Не пееха ли друга песен преди 2-3 години хамериканците? Санкции, оръжия, Русия ще колабира.... Колабира единствено у-срания запад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: evlogi и ти си доста уверен в изказваниятя които често нямато общо с действителнпста... на какво се дължи това? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Интересен факт , забелязан отдавна от психологията е, че колкото по-*** и ограничен е даден индивид, толкова по-уверен и категоричен е в мненията и оценките си. Коментарът под номер 1 е блестящ пример за това явление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Да твърде късно е, не само това ами с този дълг от 37 трлн. Америка върви бързо и сигурно към гибел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар