Все повече се увеличава разликата между заплатите на семействата с ниски доходи и реалните разходи за живот в САЩ. Това сочи ново проучване, според което основните показатели за инфлацията в страната не отразяват тежестта, която пада върху тези домакинства, предава Bloomberg.
Докладът на института „Лудвиг“ за споделен икономически просперитет сравнява доходите на американците с минималния индекс на качеството на живот - показател, който отчита основните разходи за живот и други нужди за благополучие. Той установява, че на най-бедните 60% от домакинствата в САЩ - които през 2023 г. са получавали средно около 38 000 долара - не са достигнали повече от 29 000 долара, за да достигнат прага, при който могат да си позволят тези стоки и услуги.
Недостигът на средства за семействата с ниски и средни доходи рискува да се задълбочи в близко бъдеще в резултат на митата на президента Доналд Тръмп, които според много икономисти ще засегнат най-силно тези домакинства. Домакинствата с ниски доходи изразходват по-голяма част от бюджета си за стоки от първа необходимост в сравнение с по-заможните. Анализ на Yale Budget Lab установи, че цените на тези стоки ще се повишат значително поради новите вносни мита, като разходите за облекло могат да нараснат с 64%, а за храна - с 2,6%.
Проучването на института „Лудвиг“ установява, че средните доходи в САЩ са намалели с 4% от 2001 г. насам, когато са коригирани с индекса за минимално качество на живот (MQL), който се основава на основни категории разходи като тези жилище, здравеопазване, образование, транспорт и технологии. За разлика от това, при отчитане на индекса на потребителските цени - най-широко използваният измерител на инфлацията - доходите са се увеличили с 11% за същия период.
Основен фактор за финансовото напрежение са нарастващите разходи за отглеждане на деца, които са се увеличили повече от два пъти от 2001 г. насам. През 2023 г. типичното четиричленно семейство ще похарчи над 30 000 долара за разходи, свързани с децата, което е повече, отколкото за жилище.
В същото време проучването на „Лудвиг“ установи, че излишъкът, на който се радват домакинствата с по-високи доходи, не се е променил особено, като се е задържал на ниво от над 60% над минималния праг за качество на живот. През 2023 г. 40% от домакинствата с най-висок доход са печелили средно около 200 000 долара и са разполагали с близо 128 000 долара, които са им оставали след основните разходи.
преди 1 месец 65% притежават собствени жилища, над 60% притежават акции, те разполагат с 11 трилиона долара на парични пазари и депозитни сертификати , а дълговото им бреме е на исторически ниски нива.Така че общият баланс на потребителите е в добро състояние.На годишна база общият дълг на домакинствата е нараснал с 516 милиарда долара, или с 2,9%, което е най-малкият темп на растеж от първото тримесечие на 2021 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Класически начин за разглеждане на тежестта на дълга на домакинствата е съотношението дълг/разполагаем доход, което отчита повече работници и по-високи доходи.Разполагаемият доход се е увеличил по-бързо от дълга през първото тримесечие:Тримесечно: разполагаем доход +1,6%, общи дългове +0,9%.Годишно: разполагаем доход +4,0%, общи дългове +2,9%.Така съотношението дълг/доход спадна до 81,9% през първото тримесечие, най-ниското съотношение в данните от 2003 г отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Америка като страна е мечта за милиони известна с " Американската мечта " което означаваше ,че всеки спокойно може да си осъществи желанията си тъй като е страна с огромни възможности да се изяви всеки тъй като няма никакви ограничения особено за свободно мислещите . Излиза ,че наред с милионите бездомни коитo живеят на улицата също други милиони не могат да си позволят да могат да купят най необходимото за съществуване - хранителните продукти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Е, тези от "Лудвиг" откриха топлата вода ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар