IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Икономисти: България в еврозоната ще има по-силна икономика и по-високи доходи

Д-р Юлиан Войнов и Преслав Райков обясниха, че няма доказани случаи на ръст на цените след приемане на европейската валута

15:48 | 12.05.25 г. 12
Автор - снимка
Редактор

Икономически напълно отговаряме на критериите за еврозоната – инфлация, бюджетен дефицит, дългосрочни лихвени проценти по държавните ценни книжа, държавен дълг, като и българското законодателство е в унисон с европейското, с устава на Европейската централна банка. Това е и причината да изпратим искания за конвергентен доклад, коментира каза икономистът д-р Юлиан Войнов в предаването "България сутрин" на Bulgaria ON AIR.

Според икономиста Преслав Райков е необходима по-активна кампания преди присъединяването на България на 1 януари 2026 г., а текущите събития на българската политическа сцена не трябва да ни притесняват.

Левът е свързан с еврото и затова е стабилен

"Българският лев и стабилността му към постигането на показателите е свързан с това, че е вързан към еврото, коментира той връзката с валутния борд – Неговият курс се поддържа от еврото. “

Той е убеден, че България трябва да се присъедини към еврозоната, и смята, че съмнението и спорът бързо ще изчезнат, след като това реално се случи. „Позитивите за икономиката ще донесат плюсове за хората и бизнеса и подобряване на жизнения стандарт“, подчерта икономистът.

Райков е убеден, че няма да има повишение на цените след влизане в еврозоната и подчерта, че „няма такива случаи“ в присъединилите се страни. Той все пак не изключи, че е възможна спекулация от малки търговци в рамките на месец-два, „докато големите търговци няма да си го позволят“.

Д-р Войнов даде за пример статистика. "От 2007 г., когато беше приета първата страна от втората вълна за присъединяване – Словения, инфлацията остана постоянна. Измененията са между 0,2 и 0,5%. Една от причините за високата инфлация в страните извън еврозоната е свободният валутен курс. Българският лев е свързан с еврото, това го прави стабилен", обясни той. Според него естественият път на България е приемането на еврото, защото "това реално ще засили икономическите процеси в страната".

Бизнесът няма да претърпи затруднения

Двамата експерти са на мнение, че трябва да влезем в еврозоната въпреки закъснението.

Райков беше категоричен, че няма да има затруднения за бизнеса и че той ще получи само позитиви от отвореността на икономиката и движението на инвестициите.

"Няма никаква причина да се говори, че България ще пострада след влизането в еврозоната. Икономическата активност и търговията ще се увеличат, което ще доведе до увеличаване на доходите", прогнозира д-р Войнов.

С колко намаля инфлацията в Хърватия след приемането в еврозоната? Защо има толкова държави в ЕС, които не приемат еврото? Има ли времеви натиск за приемането на България в еврозоната? Има ли смисъл от референдум, след като преди време партии и синдикати препотвърдиха искането си за влизане в еврозоната? Ще се повлияе ли конвергентният доклад от искането на президента Румен Радев за референдум за приемането на еврото?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:48 | 12.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 1
Slavi.13
преди 3 седмици
Когато някой те "съветва" е хубаво да знаеш КОЙ е?! Ами и двамата са абсолютни анонимници. Ако за доктора се открива, че е "работил" за някои частни финансови институции, не разбрах кои то Преслав е просто АНАЛизатор. Специалист по пшеница, петрол, злато и всичко. Най-големият им плюс е, че се изживяват основно в ДАРИК, клон на останалата без кинти "Наведена Европа" и напуснато от по-голяма част от екипа си. Дали ще плаша в евро , долар, лев и т.н. не е важно. Важно е да имаш с какво да плащаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
andy
преди 4 седмици
Като гледам кои мутри, измамници и купени "медии" ни натрисат юрозатвора означава, че НИЩО добро не ни чака!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
aldy
преди 4 седмици
Хм, значи валутният борд и левът са единствената причина наща икономика да не е по-силна и доходите да не са по-високи, а България да е най-бедната страна фъф фес? А не крадливите и празноглави "държавници", истински еничари на външно финансиране (както призна Тръмп), които разсипаха създаденото по времето на социализма. Разпродадоха де що има и с ускорени темпове нарастват външния ни дълг. Обичайното лъготене като за пред кръгли дьобилове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
vanaia
преди 1 месец
То бива, биваа - икономиста, току що намаза народната филия с повече мас, ще просперира народецът. Това е да придаде един готин облик на предстоящото, поредно национално предателство. Народе, дай си левът и ставаш със силна икономика и благоденствието те очаква. Дали!? Така казано човек се пита, че пък левът ли ни е проблемът? Поредната измама, преди 20г. затворете си аецът и влизате в Европейския съюз клубът на богатите; преди това нарежете си ракетите (свалете си гащите) и влезте в НАТО;
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 26
khao
преди 1 месец
До: data при бътер пръча аргументи не важат, кво си учил и кво знаеш него не го бее.. човека е двоен комунист и ще защитава матушка до край! Те са го направили някой и ако не беше 9ти, бътер пръча още щеше да пасе кози из правешките баири! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 25 rate down comment 11
Tikva007
преди 1 месец
До: data: След вчерашния ти опит да ми преподаваш, нали ти написах какво да направиш. Продължавай и днес - и днес не е риба. Но в Анталия, в някоя кръчма, не пречи да се пробваш с лекция, че с това, което си изплюсскал и изпил, си ги кредитирал и са ти длъжници. Клоун.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 22
data
преди 1 месец
До: Bobo11Я помисли колко от тия страни дето не са в ЕЗ са в режим на Валутен Борд и колко от тях имат възможност да девалвират валутите си при проблем с конкурентостта си ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 36 rate down comment 12
Bobo11
преди 1 месец
Много странни доводи в подкрепа на включването ни в този Евросъюз без каквито е да е сравнения с десетки страни, които не са в него и въпреки това са конкурентоспособни и стабилни, със запазен валутен суверенитет. При изказването на определена теза, ни се ли счита за задължително авторът да направи анализ на ползите и вредите от съответното действие и дали правенето на сравнителен анализ вече не е в реда на нещата. Защо е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 24
data
преди 1 месец
До: Tikva007Пак ли да ти преподавам за Нетният Външен Дълг ? :) Не вдяваш вече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 37 rate down comment 12
Tikva007
преди 1 месец
Същите икономисти през 2014 г: *Либерализацията на пазара на електроенергия ще намали цените на тока*. Или: * Няма основание да не гледаме оптимистично на перспективата за свободен енергиен пазар*, се казваше в един от анализите на Института за пазарна икономика (ИПИ). Блажени са вярващите на икономисти, особено такива като писалият #1, за когото България не е длъжник с 50 млрд. борч, а е кредитор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още