Според икономиста Преслав Райков е необходима по-активна кампания преди присъединяването на България на 1 януари 2026 г., а текущите събития на българската политическа сцена не трябва да ни притесняват.
Левът е свързан с еврото и затова е стабилен
"Българският лев и стабилността му към постигането на показателите е свързан с това, че е вързан към еврото, коментира той връзката с валутния борд – Неговият курс се поддържа от еврото. “
Той е убеден, че България трябва да се присъедини към еврозоната, и смята, че съмнението и спорът бързо ще изчезнат, след като това реално се случи. „Позитивите за икономиката ще донесат плюсове за хората и бизнеса и подобряване на жизнения стандарт“, подчерта икономистът.
Райков е убеден, че няма да има повишение на цените след влизане в еврозоната и подчерта, че „няма такива случаи“ в присъединилите се страни. Той все пак не изключи, че е възможна спекулация от малки търговци в рамките на месец-два, „докато големите търговци няма да си го позволят“.
Д-р Войнов даде за пример статистика. "От 2007 г., когато беше приета първата страна от втората вълна за присъединяване – Словения, инфлацията остана постоянна. Измененията са между 0,2 и 0,5%. Една от причините за високата инфлация в страните извън еврозоната е свободният валутен курс. Българският лев е свързан с еврото, това го прави стабилен", обясни той. Според него естественият път на България е приемането на еврото, защото "това реално ще засили икономическите процеси в страната".
Бизнесът няма да претърпи затруднения
Двамата експерти са на мнение, че трябва да влезем в еврозоната въпреки закъснението.
Райков беше категоричен, че няма да има затруднения за бизнеса и че той ще получи само позитиви от отвореността на икономиката и движението на инвестициите.
"Няма никаква причина да се говори, че България ще пострада след влизането в еврозоната. Икономическата активност и търговията ще се увеличат, което ще доведе до увеличаване на доходите", прогнозира д-р Войнов.
С колко намаля инфлацията в Хърватия след приемането в еврозоната? Защо има толкова държави в ЕС, които не приемат еврото? Има ли времеви натиск за приемането на България в еврозоната? Има ли смисъл от референдум, след като преди време партии и синдикати препотвърдиха искането си за влизане в еврозоната? Ще се повлияе ли конвергентният доклад от искането на президента Румен Радев за референдум за приемането на еврото?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Слънчево начало на деня, следобед бури и градушки
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно


преди 1 година Когато някой те "съветва" е хубаво да знаеш КОЙ е?! Ами и двамата са абсолютни анонимници. Ако за доктора се открива, че е "работил" за някои частни финансови институции, не разбрах кои то Преслав е просто АНАЛизатор. Специалист по пшеница, петрол, злато и всичко. Най-големият им плюс е, че се изживяват основно в ДАРИК, клон на останалата без кинти "Наведена Европа" и напуснато от по-голяма част от екипа си. Дали ще плаша в евро , долар, лев и т.н. не е важно. Важно е да имаш с какво да плащаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Като гледам кои мутри, измамници и купени "медии" ни натрисат юрозатвора означава, че НИЩО добро не ни чака!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Хм, значи валутният борд и левът са единствената причина наща икономика да не е по-силна и доходите да не са по-високи, а България да е най-бедната страна фъф фес? А не крадливите и празноглави "държавници", истински еничари на външно финансиране (както призна Тръмп), които разсипаха създаденото по времето на социализма. Разпродадоха де що има и с ускорени темпове нарастват външния ни дълг. Обичайното лъготене като за пред кръгли дьобилове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година То бива, биваа - икономиста, току що намаза народната филия с повече мас, ще просперира народецът. Това е да придаде един готин облик на предстоящото, поредно национално предателство. Народе, дай си левът и ставаш със силна икономика и благоденствието те очаква. Дали!? Така казано човек се пита, че пък левът ли ни е проблемът? Поредната измама, преди 20г. затворете си аецът и влизате в Европейския съюз клубът на богатите; преди това нарежете си ракетите (свалете си гащите) и влезте в НАТО; отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: data при бътер пръча аргументи не важат, кво си учил и кво знаеш него не го бее.. човека е двоен комунист и ще защитава матушка до край! Те са го направили някой и ако не беше 9ти, бътер пръча още щеше да пасе кози из правешките баири! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: data: След вчерашния ти опит да ми преподаваш, нали ти написах какво да направиш. Продължавай и днес - и днес не е риба. Но в Анталия, в някоя кръчма, не пречи да се пробваш с лекция, че с това, което си изплюсскал и изпил, си ги кредитирал и са ти длъжници. Клоун. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Bobo11Я помисли колко от тия страни дето не са в ЕЗ са в режим на Валутен Борд и колко от тях имат възможност да девалвират валутите си при проблем с конкурентостта си ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Много странни доводи в подкрепа на включването ни в този Евросъюз без каквито е да е сравнения с десетки страни, които не са в него и въпреки това са конкурентоспособни и стабилни, със запазен валутен суверенитет. При изказването на определена теза, ни се ли счита за задължително авторът да направи анализ на ползите и вредите от съответното действие и дали правенето на сравнителен анализ вече не е в реда на нещата. Защо е така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007Пак ли да ти преподавам за Нетният Външен Дълг ? :) Не вдяваш вече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Същите икономисти през 2014 г: *Либерализацията на пазара на електроенергия ще намали цените на тока*. Или: * Няма основание да не гледаме оптимистично на перспективата за свободен енергиен пазар*, се казваше в един от анализите на Института за пазарна икономика (ИПИ). Блажени са вярващите на икономисти, особено такива като писалият #1, за когото България не е длъжник с 50 млрд. борч, а е кредитор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар