IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Радев: Депутатите да изпълняват ангажименти не само към еврозоната, а и към демокрацията

Президентът няма за цел да пита, а да използва хората, счита Деница Сачева от ГЕРБ-СДС

16:54 | 11.05.25 г. 13
Президентът Румен Радев. Снимка: Стефан Василев, БГНЕС
Президентът Румен Радев. Снимка: Стефан Василев, БГНЕС

Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията. Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се обявят срещу демокрацията. Така президентът Румен Радев коментира в Пирдоп пред журналисти идеята на "Демократична България" да предложат на  парламента декларация, в която се заявява, че еврото у нас ще бъде прието през 2026 г. като отговор на решението на държавния глава да поиска референдум за въвеждане на европейската валута.

Радев е в Пирдоп за честванията на тазгодишните "Влайкови дни“ в града, предава БТА. 

Президентът Румен Радев няма за цел да пита, а да използва хората, заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, като подчерта, че действията на държавния глава са във вреда на обществените интереси.

"Ние определяме тези действия или като обикновен популизъм, или като умишлен саботаж. Не се цели хората да бъдат питани, а се цели хората да бъдат използвани. Президентът е втори мандат, а и почти две години България беше управлявана от негови служебни правителства, ако той искаше да чуе мнението на хората за еврото, имаше достатъчно възможности да упражни своите правомощия и да направи това. Той не го направи", каза Сачева.

"Във времето той е изразявал мнение, че референдумът, който беше иницииран от "Възраждане", е с противоконституционен въпрос и е бил против това да даде ход на този референдум тогава. Какво се случи - може да има различни спекулации. Какво цели с това действие, само няколко седмици преди да излезе конвергентният доклад, можем само да гадаем", добави тя.

По думите ѝ през двата си мандата президентът не е обединител на нацията, а поляризира обществото. "Затова трябва да се запитаме какви са истинските цели на Радев да прави това сега и именно на 9-и май, а и в контекста на това, че сегашното правителство е трудно сглобено и с различни политически субекти", каза Сачева.  

ГЕРБ настоява предложението на президента да бъде отхвърлено максимално бързо от парламента, изтъкна тя.  "Ако то бъде внесено в понеделник, ще настояваме още във вторник да бъде разгледано в комисии и в сряда, 14-и май, да влезе в пленарна зала за гласуване".

Сачева посочи, че имат подготвен проект на декларация, за да има ясна и категорично заявена воля на Народното събрание да се потвърди влизането на България в еврозоната като приоритет за страната.

Сачева отхвърли твърденията на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, че след влизането на България в еврозоната ЕЦБ ще определя за какво да се харчат парите в държавния ни бюджет.

"Това е абсолютна лъжа! Нито ЕЦБ, нито БНБ - банките не определят бюджетите на държавите. ЕЦБ ще има известни функции, свързани с надзора на банките в България, но категорично няма да има отношение към държавния бюджет на България, към това за какво ще си харчат парите българите и към решения на Народното събрание", каза тя. 

Предложението на президента Румен Радев за референдум трябва максимално бързо да бъде гласувано и отхвърлено от Народното събрание като противоконституционно.  Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ПП-ДБ Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България", част от коалицията "Демократична България", като уточни, че още тази седмица (12 - 16 май) в два поредни дни - в комисия и в пленарна зала, трябва да се разгледа предложението на държавния глава.

"Всяко забавяне би създало несигурност в европейските ни партньори. Всяко разколебаване би рефлектирало върху тяхното решение за приемането ни в еврозоната", изтъкна той. 

Божанов съобщи, че от ПП-ДБ ще внесат в парламента проект на декларация, която да консолидира ясно политическа воля за това България да стане част от ядрото на ЕС, "влизайки в еврозоната да се премахнат всякакви рискове от това страната ни да е сива зона, в която интересите на Кремъл най-добре пребивават".

"Парламентът трябва чрез декларация да заяви ясно широкото мнозинство, което стои зад такова решение. Това широко мнозинство е отвъд управляващото мнозинство и то е заявено още преди изборите пред всички избиратели - коя партия зад какво стои", каза Божанов. 

ПГ на ПП-ДБ ще гласува против провеждането на такъв референдум, защото е противоконституционен и не може да бъде проведен, подчерта той.

"Юридическите аргументи са много, Конституционният съд е потвърдил решението на парламента, което се взе по отношение на предложението за референдум на "Възраждане". Смятам, че аргументите са приложими и сега", заяви Божанов.

Във връзка с притесненията в хората, които са против приемането на еврото, свързани с повишаването на цените в магазините, той посочи, че ролята на регулаторите КЗК и КЗП е много съществена, за да не се появи спекула, и добави, че затова ПП-ДБ са настоявали "регулаторите да бъдат попълнени с хора, които имат сериозна компетентност и сериозен интегритет".

Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите. Инициирането на референдумът е в правомощията на президента и може да го направи, не е незаконно. И второ в правомощията на парламента е да го приеме или не. И в двата варианта ще бъдат абсолютно законни, коментира председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов пред БНР.

Според него темата за еврозоната е доста шумна и причината за проблема е създадена от ПП-ДБ.

"До 2021 г. темата си вървеше кротко, влязохме в чакалнята и нямаше истерия, беше отчетено от гражданите за нормален път на България. ПП-ДБ обясниха, че трябва да се случи по един комунистически план. Това събужда съпротива и те си отгледаха изчадие в лицето на "Възраждане", категорични против еврото и не казват защо", каза Йорданов. 

За гласуването във вторник по темата с референдума той заяви, че "управляващите трябва да вършат това, което искат гражданите": "Ако не са обяснили и вземем грешно решение, всички ще си носим последствията", изтъкна той.

Според него трябва да се правят референдуми, които не противоречат на закона. "Дори да се вземе грешно решение, това ще дисциплинира участниците в допитването и на следващия референдум, ще знаем, че сме сбъркали предния път. Хората лесно се крият зад гърба на определени политически сили. Всеки избирател трябва да осъзнае какво е избирател и че решенията му имат последствия", отбеляза Йорданов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:54 | 11.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 1 месец
До: Pyramid : Наивен бях, срамувам се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 1 месец
До: khaoСлавчо се занимава с измами на обществото, откак се нагнезди в БТВ, ала лъже мазно и, простодушният, чист и неомърсен от прокарване на чужди интереси гражданин, се нуждае от време, за да осъзнае този факт. По същия начин, действа и президентът. В самото начало, едно момиче (извинявам се, забравих му името) само дето не крещеше, че е предател...и после, това момиче, изчезна. Не и повярвах, гласувах за него, давах му шанс да постъпи почтено...и накрая се усетих. Съжалявам, подведох се :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 13
khao
преди 1 месец
До: data Съгласен! Освен беленския и на славчо референдума беше пълен провал! Ние още не сме се научили да гласуваме на праламентарните избори мислейки, ще скачаме на референдум... абсурд!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 1 месец
До: PyramidМоже , но ако се тръгне по тая пътека първо хората трябва да се обучат да гласуват в местни референдуми , по въпроси касаещи по малки общности от хора . Това със сигурност ще изисква време защото изграждането на общностна култура по тия географски ширини е доста трудно и според мен невъзможно начинание . Но пък може да се опита :) Дълбоко съм скептичен че с настоящата възрастова , образователна и културна структура на обществото ни могат да бъдат решавани въпроси изискващи знания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 1 месец
До: data ами ако няма, време е да се наложи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
data
преди 1 месец
Между другото , понеже отново се повдига темата за референдумите и се дават успешни примери с Швеция , Дания , Швейцария добре да отбележим , че това са северни страни , да не говорим че 80 % са скандинавски . И е редно да отбележим , че в южните държави ( и всички Средиземноморски такива ) като Испания, Португалия, Италия, Гърция няма нито традиция , нито успешна практика по провеждането на допитвания до народа . В България единственият организиран референдум по казуса Белене беше провал :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 1 месец
Не си активирайте автоматични корекции при писане от клавиатурата на мобилен: Като НЕ знае думичката, ги изкривява дотам, докъдето ги знае. И четете "ларвата' при положение че, написах "ЛАПВАТ Я" (цевта на пистолета, Генералите). Радев няма да го стори. Така мисля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 1 месец
Писах, че ни лъже но, роботът "полуркоректен", сложил звездички. Както и да е, сещам се кам постъпват ДОСТОЙНИТЕ Генерали в подобен случай (един куршум в цевта, ларвата я и натискат спусъка) но, като се сетя за ОСК с Г (Онази Суетна Кака с Гривата) вицето му, и виждам, как му се налага да живее. Съвсем няма на кого да остави стадото си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Pyramid
преди 1 месец
Радев прави ЕГН (Едно Голямо Нищо) и *** нас, избирателите си. Референдум ТРЯБВА ДА ИМА но, ИМЕННО ТОЙ, го даде на КС, ако си спомняме а сега, АКО ИЗОБЩО МИНЕ, С ТАКА ЗАДАДЕНИЯ ВЪПРОС, у еврото бъде отложено, това (отлагане), ПО ПОДРАЗБИРАНЕ, Е ЯВНО ОГРАНИЧЕНО ДО САМО 1 ГОДИНА. Подиграва ни се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 1 месец
Радев - да изгорим дюшека , за да изгоним бълхите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още