Издаването на така наречените "катастрофични облигации" (CAT) и създаването на публично-частни партньорства може да помогне за запълването на "застрахователната празнина", така че да осигури по-добро покриване на щетите, свързани с изменението на климата. Това пише в дискусионен доклад на Европейската централна банка и Европейския орган за застраховане и пенсионно осигуряване (EIOPA), предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Само една четвърт от свързаните с климата загуби в Европейския съюз са били застраховани, създавайки рискове за икономиката и финансовата стабилност от домакинства и предприятия, които нямат подобни застраховки. Те не биха могли да се възстановят бързо от екстремни събития като пожари или наводнения, пише още в доклада.
Без предприемане на действия липсата на подобни застраховки може да се разшири, тъй като по-честите и интензивни неблагоприятни събития водят до по-високи премии и оказват влияние върху предлагането на кредити от страна на банките.
Преките съвкупни загуби от катастрофични събития в ЕС са възлизали на 487 милиарда евро между 1980 г. и 2020 г., а швейцарският презастраховател Swiss Re е изчислил, че миналата година от подобни събития в световен мащаб е имало щети за 120 милиарда долара.
Шест последователни години на загуби, надминаващи средните, са довели до повишаване на цените на услугите по презастраховане срещу имуществени вреди, като към януари 2023 г. европейските ставки са се увеличили с 30 процента, посочи застрахователният брокер Howden.
"За да защитим ефикасно нашето общество, трябва да отговорим на нарастващата дупка в застрахователната защита, като предложим и намерим подходящи решения", каза председателят на EIOPA Петра Хиелкема.
Действията могат да включват стимулиране на хората и бизнеса да смекчават последиците от свързаните с климата бедствия чрез предлагане на отстъпки за полиците, пише в дискусионен доклад.
Според насоките включени в него издаването на така наречените "катастрофични облигации" може да помогне на застрахователите да прехвърлят част от риска върху капиталовия пазар, за да запазят цените на премиите. Предприемането на действия би ускорило изплащанията след настъпилите бедствия, за да се избегне по-неблагоприятно въздействие върху икономиката.
Също така застрахователни схеми на национално ниво биха могли да бъдат допълнени от публична схема за целия ЕС, която да гарантира, че на страните членки се предоставят достатъчно средства за възстановяване след мащабни катастрофи, свързани с климата, се посочва в доклада.
Очаква се насоките в доклада да бъдат обсъдени на семинар на 22 май.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
преди 2 години Майката му е съкращаване на излишното население. Всички мерки за спасяване на климата не предвиждат спасяване на хората, а точно обратното. Как иначе да обясним блестящото бъдеще на хрантутене с комари, скакалци и хлеббарки? отговор Сигнализирай за неуместен коментар