IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Инфлацията в Германия през май се забави до 2,1%

Равнището на безработица в страната подкрепя аргументите за понижение на основната лихва на ЕЦБ следващата седмица

16:47 | 30.05.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Инфлацията в Германия се е забавила до 2,1 на сто през май на годишна база, доближавайки се до целевото ниво от 2 на сто на Европейската централна банка (ЕЦБ), сочат най-новите прогнозни данни на Федералния статистически институт Destatis, обявени днес и цитирани от Ройтерс. 

Инфлацията, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се забавя с 0,1 процентни пункта спрямо отчетената за април (2,2 на сто).

Анализатори, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха забавяне до 2 на сто.

Германия, най-голямата икономика в еврозоната, публикува своите данни преди тези за инфлацията в еврозоната, които ще бъдат обявени във вторник.

Равнището на безработица в страната подкрепя аргументите за понижение на основната лихва на ЕЦБ следващата седмица, въпреки че икономическите сътресения засенчват надеждите за трайно възстановяване.

Очакванията са инфлацията в еврозоната да се забави до 2,1 на сто през май спрямо 2,2 на сто през април, според икономисти, анкетирани от Ройтерс.

Инфлацията в еврозоната се забавя и вече може да достигне целта на ЕЦБ от 2 на сто този месец поради слабия растеж на заплатите, по-ниските цени на енергията и силното евро, което подкрепя аргументите за намаление на лихвите на 5 юни.

Икономистите смятат, че инфлацията ще се насочи доста под целта на ЕЦБ в началото на следващата година, най-вече поради статистически базов ефект, преди да се възстанови обратно към 2 на сто по-късно през 2026 г.

Митническата политика на САЩ, фрагментацията на търговията и деглобализацията биха могли да подхранят инфлационните процеси в дългосрочен план, което предполага, че краткосрочните и средносрочните перспективи са доста различни.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:47 | 30.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още