В сравнение със средния доход в България храните са доста недостъпни. Това посочи Адриан Николов от Института за пазарна икономика, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria. Той коментира изводите от анализ на Института за пазарна икономика, базиран на индекса на ценовите равнища на Евростат.
Въпреки умерения напредък на България по пътя към икономическо сближаване със страните от Европейския съюз цените на ключови хранителни стоки остават изненадващо високи. Това е повод регулаторите да проучат защо в някои сегменти пазарната конкуренция не работи добре, отбеляза икономистът.
Николов посочи, че докато брутният вътрешен продукт на глава от населението у нас е около 66% от средноевропейския, цените на храните се доближават до 85-90%, което е показател за сериозен пазарен дисбаланс. Той подчерта, че при някои стоки цените дори надвишават европейските с 25-30%, което според него поставя под въпрос ефективността на конкуренцията в тези сегменти.
Храните в страната са значително по-недостъпни спрямо средноевропейското ниво, особено млякото, яйцата и растителните масла – зехтин, олио, изтъкна той.
Относно ефекта от приемането на еврото Николов смята, че то едва ли ще доведе до значителна инфлация. Данните от други страни показват, че евентуалното повишение на цените би било в рамките на 0,1-0,3 процентни пункта годишно. По-голямо значение биха имали структурните промени на пазара и навлизането на нови играчи, което би могло да стимулира конкуренцията.
„Ако еврото успее да повлияе положително на конкурентната среда в страната и доведе допълнително отваряне на нашия пазар към внос, особено в тези продукти, в които има ниша с крайно високи цени и има поле за допълнителна конкуренция, то тогава евентуално бихме могли да търсим някакъв положителен ефект. Въпросът е дали факторите, които ограничават средата тук, не са други“, коментира Николов.
Той каза, че Полша е сочена като пример за успешно сближаване с европейските икономически стандарти благодарение на бърз растеж и активен пазар на труда, както и Литва и Естония. В същото време в България основен риск за стабилността остават високите държавни разходи. Гостът предупреди, че трайното поддържане на бюджетен дефицит и увеличаването на осигурителната тежест биха могли да натиснат потреблението надолу и да подкопаят дългосрочното благосъстояние.
България има нужда от доста изпреварващ растеж, посочи Николов. На страната ще ѝ трябват ръст на БВП от 4% до 5% в следващите около 20 години, за да мислим за доближаване на средноевропейските равнища, каза икономистът.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси
преди 1 година До: Slavi.13 силно се съмнявам че Кауфланд и Лидъл държат 70-80% от търговията на дребно у нас, от къде ги имаш тези данни ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khaoДа точно така. Нищо , че Кауфланд и Лидъл имат един и същи собственик , а това означава поне 70-80% от търговията на дребно. Ама си прав еврото е виновно. Макар, че не знам чии са Кауфланд и Лидъл в България. Според мен сигурно има участие на някой "пълен" бизнесмен. предположение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година шшшт по тая тема не се говори... виновно е еврото и войната в украйна и доналд тръмп! отговор Сигнализирай за неуместен коментар