IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт

Общо 8,5% от фирмите използват технологии с изкуствен интелект и делът им расте с 2 процентни пункта в сравнение с 2024 г. , отчита НСИ

23:00 | 05.12.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Всяко второ предприятие (49,7%) в България разполага със собствен уебсайт, като при фирмите с 250 и повече заети относителният дял е 85,7%. Това показват резултатите от проучване на Националния статистически институт (НСИ) за използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) у нас през тази година.

На уебсайта си предприятията най-често предоставят на потребителите описание на предлаганите стоки и услуги и ценова информация (38,7%), а съдържание на уебсайта на поне два езика имат 25,1% от фирмите.

През тази година 41,5% от предприятията използват различни видове социални медии (Facebook, Instagram, X, Snapchat, YouTube, TikTok, LinkedIn, Xing, Viadeo и др.), за да развиват дейността си и да разширяват своето присъствие в интернет. При фирмите с 250 и повече заети лица относителният дял е 69,8%, а при малките (10 - 49 заети) и средните (50 - 249 заети), съответно, 38,7 и 52,5%.

НСИ констатира, че 96,3% от предприятията с 10 и повече заети лица имат достъп до интернет. С фиксирана интернет връзка разполагат 88% от тях, като при 54,7% максималната скорост за сваляне на данни е по-висока от 100 Mbps.

Най-много заети лица използват интернет в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ (92,5%), а най-малко - в сектор „Строителство“ (28,9%).

През миналата година 16,2% от предприятията са продавали стоки и услуги по интернет, а реализираният оборот от електронна търговия възлиза на 7,6% от общия им оборот. Относителният дял на тези, които са осъществили уеб продажби чрез собствен уебсайт или приложение, е 11,6%, а на използвалите електронни пазари за търговия със стоки и услуги по интернет, като Booking.com, TimoCom, eBay, Amazon, Alibaba, eMAG, Glovo, Takeaway, Pop Up и други, 7,1%. Електронни продажби чрез автоматизиран обмен на данни (съобщения от тип EDI) са извършили 1,9% от предприятията.

От предприятията, които осъществяват уеб продажби, 97% продават стоки и услуги на клиенти от България, 37,7% - на клиенти от държави - членки на ЕС, а 21,4% имат клиенти от други държави. За петгодишен период (2020 - 2024 г.) относителният дял на предприятията, които продават стоки и услуги чрез електронна търговия, се е увеличил с 4,4 процентни пункта.

Предприятията, които през 2025 г. използват технологии с изкуствен интелект, са 8,5%, като относителният им дял се е увеличил с 2 процентни пункта в сравнение с миналата година. Най-разпространено е използването на тезитехнологии сред фирмите с 250 и повече заети лица – 26,2%.

Най-често прилагат технологии с изкуствен интелект фирмите от сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ (42%), следвани от сектор „Професионални дейности и научни изследвания“ – 26,4%. Най-малко предприятия използват изкуствен интелект в сектор „Строителство“ - 3%.

Основните цели, за които фирмите използват технологии с изкуствен интелект, са свързани с маркетинг и продажби (36,1%) и организация на бизнес административни процеси и управление – 32,5%.

От предприятията, които не използват технологии с изкуствен интелект, 5,6% посочват, че са обмисляли въвеждането им в работните си процеси. Основна пречка пред по-голямата част от тях (72,7%) е липсата на подходящи експертни познания в тази област, а за 55,7% разходите са твърде високи. При 51,8% има несъвместимост със съществуващите системи, оборудване и софтуер, докато 50,3% са притеснени от липсата на яснота относно правните последици.

По данни на статистиката, през тази година 10% от предприятията използват ИКТ системи и решения за намаляване на потреблението на енергия, а 7,6% - за намаляване на използваните материали или за увеличаване на използването на рециклирани материали.

Почти половината от фирмите (48,6%) запазват ИКТ оборудването (компютри, монитори, принтери, мобилни телефони и др.), което вече не използват, за употреба като резервни части или поради опасения от разкриване на чувствителна информация. По-малка част (44,6%) го предават или изхвърлят в пункт за събиране и рециклиране на електронни отпадъци, а 19,7% го продават, връщат на лизингово предприятие или даряват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:21 | 05.12.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още