Китай и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са най-големите търговски партньори на Иран, което ги поставя начело в списъка на страните, изложени на риск да бъдат засегнати от заплахата на президента Доналд Тръмп за мито от 25%.
В понеделник държавният глава заяви, че ще наложи мито от 25% върху вноса на стоки от държави, които правят бизнес с Иран, което поставя и европейските съюзници на САЩ в опасност, пише Bloomberg.
Инициативата, която според Тръмп ще влезе в сила „незабавно“, вероятно има за цел допълнително да изолира и окаже натиск върху режима на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей, докато той потушава продължаващите повече от две седмици национални протести. Американският лидер открито подкрепи демонстрантите и вече отправи серия от заплахи за намеса.
Китай, с който Тръмп се споразумя за търговско примирие през октомври, оглавява класацията на търговските партньори на Техеран, като търговията между страните възлиза на 17,8 млрд. долара през 2024 г., според Международния валутен фонд. Иран изпраща близо 90% от петрола си в Китай.
ОАЕ е на второ място в класацията с търговия за 16,1 млрд. долара, преди Турция на по-далечното трето място с 8,8 млрд. долара.
Водещите търговски партньори на Иран, данни от 2024 г. Графика: Bloomberg LP
Европейските икономики също са изложени на риск. Търговията на Иран с Германия и Швейцария възлиза на почти 3,5 млрд. долара общо. Индия, друга страна, която е в търговски преговори с Вашингтон, е четвърта в списъка. Узбекистан, с която Тръмп обяви търговско-икономическо споразумение през ноември, е имал 1,3 млрд. долара търговия с Иран през 2024 г.
Тръмп не уточни кои трансакции, стоки или субекти ще бъдат обект на митата или как те ще бъдат прилагани. Данните за иранската търговия не са обширни, тъй като страната публикува ограничена статистика, за да избегне санкции, и управлява маршрути през трети страни.
Иранските протести избухнаха в края на миналата година след внезапен срив на стойността на иранската национална валута, което отчасти е в резултат на икономическите санкции, свързани с ядрената програма на страната. Оттогава те се разшириха до най-мащабното предизвикателство срещу управлението на Хаменей, привличайки вниманието на световните лидери и покачвайки цената на петрола.
Германският канцлер Фридрих Мерц във вторник стана първият лидер на Г-7, който направи прогноза за падането на иранския режим. Според него дните на сегашните ирански управляващи са преброени.
Китай, ОАЕ, Турция и Индия все още не са коментирали посочените от Тръмп мерки.


Има заледявания по пътищата във Варненеско
Продължава издирването на изчезналия рибарски кораб
Бургас е лидерът на българския туризъм за 2025 г.
Полицаи учиха четвъртокласници от Варна на самозащита
УЕФА започна разследване на расисткия скандал на мача Бенфика - Реал Мадрид
Онлайн пазаруването може да бъде следващата жертва на AI
И. Матеяк: Енергийният преход изисква обединение на институции и бизнес
Защо вариантите на Иран се изчерпват, част 6
Защо вариантите на Иран се изчерпват, част 5
Защо вариантите на Иран се изчерпват, част 4
Шефът на BMW M: "Няма смисъл от ръчни скорости"
Защо Honda Civic е кралят на практичността в клас "Голф"
Citroen свали на половина цената на e-C3
Легендарни камиони се връщат по американските пътища
Tesla започна производството на ново купе
Кралят на Дания пристигна в Гренландия, за да демонстрира подкрепата си
Тейлър Суифт е най-продаваният артист за 2025 г. в глобален мащаб
8 скиори са открити мъртви след паднала лавина
СЕМ ще препита днес петимата кандидати за шеф на БНТ
Кучето на Линдзи Вон починало в деня след нейното падане на олимпиадата