IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Икономиката на Израел се свива с повече от очакваното през първото тримесечие

Това е първият набор от данни за растежа, който отразява въздействието на войната с Иран, започнала в края на февруари

14:30 | 17.05.26 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Израелската икономика се срина през първото тримесечие на годината, тъй като последиците от войната с Иран наложиха затваряне на предприятия от съображения за сигурност за повече от месец, съобщава Bloomberg.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е свил с 3,3% на годишна база и в сезонно коригирано изражение, посочва израелското статистическо бюро. Спадът е по-голям от очакваното от икономисти свива не от 2%.

Това е първият набор от данни за растежа, който отразява въздействието на войната, започнала в края на февруари, когато САЩ и Израел започнаха удари срещу Иран. Като част от ответните мерки, Ислямската република изстреля стотици ракети и подобен брой дронове към Израел, докато базираната в Ливан групировка „Хизбула“ атакува северните му райони.

Това накара израелските власти да ограничат събиранията по време на шест седмици боеве, докато в началото на април не беше постигнато временно споразумение за прекратяване на огъня между САЩ и Иран. Над 100 000 мъже и жени бяха призовани в армейския резерв, а училищата бяха затворени за един месец след започването на войната.

Конфликтът с Иран оказа влияние както върху частното, така и върху публичното потребление, които спаднаха съответно с 4,7% и 4,8%. Брутният вътрешен продукт за бизнес сектора спада с 3,1%, докато този на глава от населението се понижава с 4,5%.

Икономическият спад е по-малък от този след 12-дневната война на Израел с Иран през юни 2025 г., която доведе до пълно затваряне на много предприятия. През това тримесечие БВП на страната намаля с 4,3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:25 | 17.05.26 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още