fallback

Д. Стоянов: Най-приоритетни са проектът за сухопътни войски и вторият транш за F-16

Има риск до 3-4 г. да не можем да охраняваме въздушното си пространство, каза служебният министър на отбраната

16:26 | 10.08.22 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Изтребителната ни авиация е в изключително тежко положение. Има реална опасност в следващите 3-4 години България да не може да охранява сама въздушното си пространство. Това каза служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, предава БТА.

На пресконференция днес министър Стоянов представи приоритетите в работата си и своя екип.

„Най-спешният за мен проект е този за сухопътни войски, придобиване на бойна техника за батальонна група – това е най-спешният проект, по който трябва да се вземе отношение и може да го направим до конституиране на Народно събрание. Другият спешен проект е офертата за втория транш F-16“, заяви Димитър Стоянов. 

Министърът на отбраната посочи, че остатъчният ресурс на самолетите МиГ-29 ни позволяват да носим дежурство по Air Policing до средата на 2023 г. Той уточни, че е провел разговори с полската страна за евентуален ремонт на шест двигателя за МиГ-29 като добави, че това обаче не е решение на проблема.

Стоянов припомни още, че първите самолети F-16 по първия транш ще пристигнат през 2025 г., а в оперативна готовност могат да бъдат най-рано в края на 2026 година. „Проблемът е, че в следващите 3-4 години съществува реална опасност ние да не можем да си носим бойното дежурство сами“, каза служебният военен министър. Сред причините за това той посочи както войната в Украйна и наложените санкции по отношение на ремонтите на руска техника, така и закъснението в договора за самолетите F-16. 

„Не желая аз да бъда министърът на отбраната, който ще снеме това дежурство, носено от 1952 г. без минута прекъсване. Затова разглеждаме всякакви възможни варианти, полагаме усилия“, каза Димитър Стоянов.

Той посочи, че е провел срещи с представители на различни страни и в Министерството на отбраната са подготвили и изпратили писма с искане дали могат да ни бъдат изпратени самолети на лизинг, с обучение на инженерно-технически и на летателен състав. Тази информация, след като бъде събрана, ще бъде представена на комисията по отбрана в следващия парламент, след като бъде конституиран, посочи министърът.

От екипа на министър Стоянов са констатирали и забавяне в откриването на сметка във Централната банка на САЩ във връзка със самолетите F-16. Средствата, които са от Доверителния фонд за закупуване на самолетите F-16, не са прехвърлени по сметка на САЩ. По данни от Министерството на финансите загубите от лихви са от порядъка на 10 млн. долара.

Той отбеляза, че предните правителства са внасяли предложение за ратифициране на такъв договор в Народното събрание, но до ратификация по една или друга причина не се стига. Най-вероятната причина за това според него е липсата на технологично време да се разгледат внесените документи в Народното събрание заради цикъла от избори и честата смята на парламента. Димитър Стоянов изрази надежда с неговия екип да успеят да подготвят наново цялата документация, да я внесат в следващото Народно събрание и да постигнат това, което до момента не е постигнато.

Ще участваме в подготовката на бюджетната процедура. Искаме 2% от БВП за разходи за отбрана от 2023 година. Това ще осигури допълнителни 100 – 140 млн. лева само за модернизацията на Българската армия, каза още служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, цитиран от БГНЕС. Ще инициираме и създаването на фонд за отбрана, чиято цел е всички нереализирани по проектите за модернизация средства, да се натрупват и да могат да се използват, уточни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:03 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Политика виж още