fallback

Кризата с насилието чрез оръжие в САЩ е по-дълбока, отколкото изглежда

Разрешаването ѝ може да стане чрез бавни и трудни културни промени, освен чрез много по-широки ограничения върху притежанието

09:00 | 13.05.23 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Наскоро крайнодесен екстремист откри огън с пушка тип AR-15 по минувачи в търговски център в град Алън, Тексас. Той уби осем души, включително две деца, и рани още седем. Това беше деветото масово убийство на „активен стрелец“ от началото на годината в САЩ, според определението, използвано от ФБР.

Истории като тази разбираемо започнаха да доминират в разговора за насилието чрез оръжие в Америка, но си струва да се отдалечим, за да обхванем всички аспекти на кризата, пише колумнистът на Financial Times Джон-Бърн Мърдок.

Инцидентите с активен стрелец са отговорни за 103 смъртни случая с огнестрелно оръжие в САЩ през 2021 г. Това е отвратително голям брой, но изглежда малък, като вземете предвид, че общият брой на смъртните случаи от огнестрелно оръжие в САЩ през същата година е 48 830. Удивителните 44 процента от американците казват, че познават някой, който е бил прострелян, а 25%, че е бил използвал пистолет, за да бъдат заплашени те или семейството им.

Също така, макар щетите, които могат да бъдат нанесени с полуавтоматично оръжие, са наистина ужасни, пушките представляват само 5 процента от убийствата с огнестрелно оръжие в САЩ (цифра, която не се е променила от две десетилетия). Междувременно делът, който се дължи на пистолетите, се покачва стабилно: сега възлиза на 91 процента от всички убийства, при които видът на оръжието е установен.

Заплахата тежко въоръжен екстремист да нападне училище или нощен клуб е страховита, но мащабът на „немасовите“ стрелби в САЩ може би е по-шокиращ. Всъщност, макар че притежанието на оръжие в САЩ е далеч по-високо, в сравнение с която и да е друга развита страна, Америка се откроява най-много именно по отношение на насилието с пистолет.

Канада и Финландия, второто и третото най-въоръжени общества в развития свят, имат около три пъти по-малко огнестрелни оръжия на човек от САЩ, но 10 пъти по-малко пистолети. Разграничението е ключово, тъй като повечето смъртни случаи с оръжие са самоубийства с пистолет и повечето убийства са по-скоро спонтанни, отколкото планирани.

Сравнението също така отразява много различни оръжейни култури. Във Финландия и Канада - подобно на повечето развити страни - притежанието на оръжие традиционно се фокусира около лова, докато 76 процента от собствениците на пистолети в САЩ казват, че оръжието им е за лична защита.

Голяма част от тази изключителност на Америка несъмнено произтича от правото да се носи оръжие, залегнало в конституцията на страната, но има и друг фактор: доверието.

Съществува силна положителна корелация между брутния вътрешен продукт на държавата на глава от населението и нивата на междуличностно доверие, но нивата на доверие в САЩ намаляват от десетилетия и делът на американците, които казват, че не вярват на хората в техния квартал, сега е приблизително двойно повече от това, което бихте очаквали въз основа на социално-икономическото развитие на САЩ.

Това само по себе си трябва да е причина за безпокойство, но особено защото доверието играе важна роля в ръста на насилието чрез оръжие.

Малцина осъзнават, че на национално и щатско ниво статистическата връзка между наличието на оръжие и смъртните случаи се определя почти изцяло от самоубийствата. Колкото повече хора имат достъп до оръжия, толкова повече хора ги използват, за да посегнат на живота си. И тъй като огромното мнозинство от всички смъртни случаи с огнестрелно оръжие са самоубийства, тази динамика доминира в цялостната връзка между смъртните случаи и оръжието.

Ако погледнете само убийствата с огнестрелно оръжие, връзката с броя на оръжията е много по-слаба, независимо дали се анализират различни държави или американски щати. Но добавете междуличностното доверие, както и притежанието на оръжие, и връзката се връща. С други думи, взаимодействието между оръжията и страха е това, което кара броят на убийствата да расте.

Тази токсична комбинация от пистолети и враждебност е твърде видима във вълната от скорошни стрелби в САЩ, включващи деца, застреляни, докато играят на криеница или отиват да вземат баскетболна топка от двора на съседите, както и такива заради паркиране в чужда алея.

По-голямата част от американците, които умират от огнестрелно оръжие, не влизат в националните и глобалните заглавия. Те не са убити от екстремисти с полуавтоматични оръжия и лозунги, а след самоубийства, които най-вероятно не биха се случили без оръжие под ръка, след ескалирали спорове или след насилие от интимни партньори и от хора, които са започнали да гледат на съседите си като на заплаха.

Дебатът около насилието с оръжие в САЩ е доминиран от масовите стрелби, но това е криза, която е много по-дълбока. Разрешаването ѝ може да стане чрез бавни и трудни културни промени, както и чрез много по-широки ограничения върху притежанието на оръжие, отколкото се предлагат в момента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:22 | 13.05.23 г.
fallback
Още от Политика виж още