За втора поредна нощ Русия извършва ракетен удар над Одеса - местните власти съобщават за множество взривове в града след изстреляни ракети Х-22 от общо осем самолета Ту-22М3, част от които са вдигнати от Северен Кавказ, съобщава украинската информационна служба "Униан". От Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна уточниха, че атаката е била действително масирана - с 16 крилати ракети "Калибър", 8 ракети Х-22, 6 крилати ракети "Оникс", изпратени от база в Крим, 1 авиационна ракета Х-59 и 32 дрона. Унищожени от системите за противовъздушна отбрана са 13 ракети "Калибър", ракетата Х-59 и всички дронове.
Местни източници в социалните мрежи съобщават за удар в склад за фойерверки, което е причина за чутите множество взривове в града.
Има и нова атака с дронове по Киев, като градските власти съобщават, че всички са унищожени на този етап без данни за щети и пострадали.
Рано сутринта на 17 юли част от Кримския мост беше разрушена след атака с два дрона. Малко по-късно Русия отказа да продължи зърнената сделка, която позволяваше на Украйна да изнася селскостопанска продукция от три пристанища на Черно море - Одеса, Черноморск и Южний (Пивденний), с мотив, че не са изпълнени руските искания по споразумението.
Броени часове след това Русия обстреля с шест ракети "Калибър" и 21 бойни дрона основното пристанище по черноморската инициатива Одеса. Украинските военни съобщиха, че всички ракети и дронове са унищожени, но има поражения по пристанищната инфраструктура от отломките. Руското Министерство на отбраната нарече тези удари "на възмездието", твърдейки, че са по обекти, където са се готвили терористични атаки срещу Русия, както и срещу складове с горива.
На "Рамщайн 14" Украйна сформира и разминираща коалиция
След танковата и самолетната коалиция Украйна и нейните съюзници стартират нова инициатива, която е от изключителна важност и за настъплението, и за възстановяването на страната - за разминиране. Предложението е от литовския министър на отбраната Арвидас Анушаускас и беше направено по време на срещата във формата "Рамщайн". Министрите на отбраната на НАТО и украинските власти разговарят за 14-и път в този формат.
Първите минни полета в Украйна бяха създадени още през 2014 година с първите настъпление на руската армия в Донбас. По данни на украинските власи в момента са заминирани близо 30% от територията на страната, или 174 хил. кв. километра. Изчисленията на Световната банка сочат, че пълното изчистване на територията от мини и неизбухнали снаряди ще коства около 37 млрд. долара.
Литва призова всички държави, които могат да обучат сапьори или да предоставят оборудване за разминиране, да се включат в нея.
През уикенда в Украйна беше южнокорейският президент Юн Сок-йол и след срещата му с украинския му колега стана ясно, че двете страни са договорили доставки на специално военно оборудване - машини за разминиране. От началото на широкомащабната война в Украйна Сеул отказва да предоставя "смъртоносна" военна помощ за страната. Южна Корея обаче е известна със своя военно промишлен комплекс и огромните си запаси от артилерийски снаряди.
Изненадващата визита на Юн в Киев може да е сигнал за бъдеща промяна в намеренията, още повече след сигналите за изчерпването на мунициите сред западните съюзници.
Украйна си връща инициативата край Купянск
Руските усилия на фронта остават съсредоточени в направленията Купянск, Лиман, Бахмут, Маринка и Авдеевка, сочи сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). През изминалото денонощие са водени повече от 20 боеви сблъсъци в тези региони. Зам.-министърът на отбраната Анна Маляр допълва, че украинците са си върнали инициативата при Купянск, въпреки струпаните елитни части и техника на тази част от фронта.
Настъплението на противника засега е неуспешно, отбелязва тя в Telegram и допълва, че битките са тежки и украинските военни трябва да се справят с минни полета и интензивни вражески огън. Около Бахмут също има частични успехи на украинската армия.
Според Маляр и ръководителят на източния фронт ген. Олександър Сирски посчват, че фокусът на руснаците в Купянск цели привличането на резервите на Украйна далеч от останалата част от фронтовата линия и да ограничи напредването към Бахмут и в южното направление.
Украинските военни обаче запазват инициативата в направленията Мелитопол и Бердянск, посочват от ВСУ. Превземането на тази част от фронта може да отреже логистиката на руската армия и дават път към окупирания от 2014 година Крим.
От Института за изучаване на войната (ISW) отбелязват в своя обзор на 510-я ден от началото на пълномащабната война, че едва ли ще има съществен напредък на руснаците в Харковска и Луганска област заради качеството на частите. Руският депутат от "Единна Русия" Александър Хинщайн съобщава обаче, че най-елитната бойна част на Русия - отряд "Гром", се прехвърля от Министерството на вътрешните работи към Росгвардия и потенциално може да бъде изпратена в Украйна.
Зеленски: Войната ще приключи по дипломатически път, но с Путин няма да разговарям
Украинският президент Володимир Зеленски е категоричен, че няма да преговаря със своя руски колега Владимир Путин, макар че войната ще приключи по дипломатически път. Пред представители на африкански медии той обясни, че партньорите, които настояват за преговори, стават все по-малко на фона на данните за военни престъпления в страната, а ръцете на Путин са "до лактите в кръв". Още от миналата пролет, когато имаше очакване за постигане на споразумение между двете страни, Украйна е отказала да преговаря под руските ултиматуми.
"Русия казва, че е готова на преговори, но в същото време превзема ядрена централа и ни изключи електроснабдяването посред зима", посочи той и коментира още, че в опитите си да превземе Украйна руската армия прави същите ходове, както и германската армия по време на Втората световна война, включително и взривяването на яз. "Каховка", с тази разлика, че руснаците не успяха да превземат Киев.
Украйна не е готова да отстъпи територии, посочи още Зеленски пред представителите на африкански медии. "Ние защитихме столицата, когато беше обкръжена, и няма да предадем териториите, които са в близост до руската граница", категоричен беше той.
Ние не искаме да се върнем към СССР, защото Европа ни е по-близка - там има свобода на словото, равенство между половете, свободата да избираш, разказа още Зеленски. По отношение на членството на страната в НАТО той е категоричен, че никой не очаква това да се случи още днес, но на последната среща на организацията във Вилнюс вече има твърдо заявление, че Украйна ще бъде член, а не просто да има възможността да се присъедини към Алианса.